На фона на войната в Украйна и финансовите санкции над Русия - две от държавите, които са основни износители на пшеница в световен мащаб, Индия се готви през следващите седмици да запълни отворената ниша в световните доставки на жито.
Според индийския финансов вестник "Минт", който се позовава на свои източници в правителството, страната е подготвила пакет от мерки, които да бъдат приложени през следващите седмици, за да се опита да се утвърди като доминиращ износител на висококачествена пшеница.
В момента основните купувачи търсят доставки след руската инвазия в Украйна, а според Ню Делхи това предоставя възможност да се намеси по-сериозно в световния пазар.
Самите мерки на индийското правителство включват осигуряване на предварително одобрени лаборатории, които да тестват качеството на пшеницата за износ, предоставяне на допълнителни железопътни вагони за транспорт и работа с пристанищните власти, за да се даде приоритет на износа на жито.
Индия и в момента е сред най-големите износители на пшеница в света, като властите в страната се надяват, че създалата ситуация ще им позволи да се възползват от излишните запаси от жито у дома и рязкото покачване на световните цени.
Въпреки сериозното си производство, до момента Индия не беше приемана за водещ износител, като причина за това са редицата логистични затруднения, както и опасенията за качеството на индийското жито. Така макар страната да има излишни запаси от пшеница, това възпрепятстваше усилията ѝ да продава големи обеми на световния пазар.
Износът нарасна миналата година и достигна 6,12 милиона тона пшеница спрямо 1,12 милиона тона година по-рано.
Правителствените източници казаха, че новите мерки могат да доведат до износ на 10 милиона тона пшеница, след като новият сезон на реколтата започне по-късно този месец.