Процедурата по одобрение на актуализацията на бюджета започва днес.
Проектът влиза за разглеждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество следобед, освен това ще бъде разгледан и от Коалиционния съвет. Целта е до края на седмицата промените да минат първо четене през бюджетната комисия в парламента.
Актуализацията на бюджета предвижда ръст на приходите в хазната с 1,65 млрд. лв. до общо 58,9 млрд. лв. Разходите нарастват с 2 млрд. лв. заради антикризисните мерки и достигат 65 млрд. лв., гласи проектът на Министерството на финансите.
Дефицитът се запазва на равнището си от 4.1% от БВП, а лимитът на нов държавен дълг скача до 10,3 млрд. лв., което е ръст от близо 3 млрд. лв. спрямо досегашния закон за бюджета.
Очакваният растеж на икономиката е 2,9%, като прогнозата е влошена спрямо досегашната заради войната в Украйна.
Средногодишната инфлация според проекта ще е 11,6 на сто, а при храните се очаква да достигне до 23,9% спрямо края на миналата година.
С антикризисните мерки правителството залага 0% ДДС върху хляба, намаление на ставката от 20% на 9% върху газа и парното, намаляване на акциза върху тока и газа.
Заетите се очаква да се увеличат с 1,7% - отчасти и заради очаквано включване на бежанци в пазара на труда. Общо безработицата за годината ще е 4,5%, е прогнозата на министерството на финансите.
Предвижда се актуализация на пенсиите от 1 юли. Минималната пенсия за стаж и възраст ще стане 467 лева - при 370 лв. сега, а максималната - 2000. Социалната за старост ще е 247 лева, а средната ще достигне 666 лева.
Covid добавките от 60 лева стават неразделна част от пенсиите. От октомври отново ще се повиши размерът на максималната пенсия - на 3 400 лева. Над този таван ще останат само 1000 пенсионери.
От 1 юли се предлага и актуализация на бюджета на здравната каса и ръст на здравноосигурителните плащания с 56 млн. лв.