За пореден път Слави Трифонов заговори от името на народа. Очаквано отхвърлянето на мажоритарния вот от парламента вбеси шоумена и го накара да се впусне в псевдоцитати.
„В Конституцията пише, че цялата власт произтича от народа и народът упражнява властта си пряко. На референдума народът пряко упражни властта си. Пряко изрази волята си. Днес депутатите не признаха тази воля и практически извършиха държавен преврат", заяви телевизионният водещ Слави Трифонов в отворено писмо към парламента.
Но какво пише всъщност в Конституцията? Освен че властта произтича от народа, "България е република с парламентарно управление", тоест най-високата трибуна в страната е парламентарната, а народът е този, който избира кого да постави на нея. Точка. Законът е закон. Няма нужда от допълнителни интерпретации, когато правилата са ясно начертани.
Дяволът обаче знае как да чете Евангелието.
В публичното пространство ясно начертаните правила, оказва се, лесно могат да бъдат изкривявани според нуждите на говорещия. Особено ако той си присвои ролята на народен трибун. Така например действията на законно избраното Народно събрание могат да бъдат определяни като „държавен преврат", а самото Народно събрание да бъде заплашвано със сваляне „по мирен път или с революция - няма значение".
Всичко това се случва не чрез изказване на избран политик, нито дори чрез... представител на армията например (за да влезем в постановката за преврат), а чрез...телевизионен водещ.
Темата за мажоритарния вот премина като тиха вълна през парламента, след като предизборно мнозина обещаваха да прокарат идеята в новото Народно събрание, но реалното гласуване показа, че воля това да се случи, няма.
Но резултатът от референдума, който не е лична заслуга на Слави Трифонов, нито вот на доверие към него, не го превръща автоматично в народен трибун, който да говори от името на хората, да поставя ултиматуми на властта, избрана от същия този народ, да сипе заплахи за протести и революции. И по този въпрос Конституцията, която водещият обича да цитира, е ясна - "Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет". Това е демокрацията. Дори в Древен Рим народът е избирал своите трибуни.
Демокрацията не се постига чрез удовлетворяване волята на малцинството, а ако някой иска да говори от името на народа - има право да се кандидатира за избори и да говори от името на избирателите си в името на избирателите си. Въпреки всичко шоуто все още не значи политика, въпреки че политиката понякога прилича на шоу.