Ще трябва нещо доста по-силно от честната дума на проф. Николай Габровски, че този кабинет е реден само от него и неговата съвест.
Нивото на политически цинизъм в обществото отдавна е надхвърлило онези стойности, в които човек може просто да повярва на думи, особено ако зад тях стои един кабинет, съставен до голяма степен от бивши министри и зам.-министри.
Факт е - в състава на Министерски съвет, представен днес от проф. Габровски като изпълнен мандат за съставяне на правителство, липсват чисто партийни лица. За сметка на това малко от лицата вътре тепърва влизат в политиката.
Когато двама от тримата ти вицепремиери са били министри по време на Тройната коалиция (Миглена Тачева от квотата на НДСВ, а Меглена Плугчиева от тази на БСП), а редица от другите ти министри, включително третият вицепремиер, имат опит като зам.-министри в различни правителства - служебни и редовни, става доста по-сложно на този кабинет да се гледа като на изцяло експертен.
Нещата стават още по-интересни, когато към тази картина се добави и предложеният за министър на енергетиката Николай Павлов - бивш шеф на "Булгаргаз" още от управлението на ГЕРБ, чието уволнение от поста при кабинета "Петков" се превърна в една от причините за разрива между президента Румен Радев и "Продължаваме промяната".
Едно е сигурно - Габровски не може да бъде обвинен в това, че е напълнил проектокабинета си с хора от ГЕРБ-СДС. Хората, които е избрал за министри, имат далеч по-шарен профил. Но какво означава това?
Още от самото начало е ясно, че кабинет с мандат на първата политическа сила е обречена кауза. БСП отказват категорично да дадат подкрепа за кабинет с мандата на ГЕРБ.
В Nova News секретарят на парламентарната група на социалистите Вяра Емилова говори за това как няма значение колко Габровски е независим, когато министрите се одобряват от ГЕРБ. Тя не коментира обаче лицата, свързани с левицата през участието им в кабинетите на Станишев и Орешарски.
От другите политически сили "Продължаваме промяната" (ПП), "Демократична България" (ДБ) и "Възраждане" са ясно против кабинет с първия мандат.
От друга страна обаче, през последната седмица започна много старателно да се прокрадва тезата, че сегашният проектокабинет просто тества водата - един вид опит да се види дали Габровски няма да получи подкрепа за експертно правителство на обща база.
Или казано с други думи - дали ще го отрежат заради него и министрите му, или само заради участието на ГЕРБ.
За да се получи този сценарий, е необходимо на първо време третият мандат да отиде при политическа сила, която би била склонна да издигне отново Габровски, за да може да представи същия (или леко ремонтиран) състав на Министерския съвет.
Подобна политическа сила потенциално може да бъде ДПС, БСП или "Български възход".
Твърде малко вероятно е ДБ да се съгласи да вдигне същия човек, който е бил номиниран и от ГЕРБ-СДС, още повече да му даде да представи същите хора за кабинет, а за "Възраждане" и тяхната цялостна политика на дистанциране от останалите партии нещата изглеждат съвсем невъзможно.
Въпросът е, че която и да е от тези три потенциални формации да получи третия мандат за сформиране на правителство, то би могло да мине, само ако и БСП, и ДПС дадат подкрепата си. Което по-скоро изключва партията на Стефан Янев като потенциален мандатоносител.
ДПС по традиция са партия, която вярва в договорките и конструктивния диалог, като до момента те не са изразили притеснения за проф. Габровски или неговите идеи за кабинет. Но ако изборът за трети мандат падне върху тях, БСП пак трябва да бъдат убедени.
Междувременно наличието на толкова свързани със социалистите и Тройната коалиция кадри по-скоро говори за един неформален реверанс към тях.
Още повече - опитът досега говори, че президентът Румен Радев има склонността да дава третия мандат за сформиране на кабинет именно на червената партия. Ако и сега това се случи, хората на Корнелия Нинова ще са изправени пред известна дилема.
Самата Нинова многократно е заявявала, че не е привърженик на експертните правителства, тъй като при тях никой не носи политическата отговорност. За сметка на това обаче възможността да мине правителство именно с мандата на БСП може да се окаже доста примамлива опция.
Особено ако за целта социалисти получат постове като шефове на агенции или дори зам.-министри, а през това време сменят някои от по-трудните им за преглъщане министри.
Същевременно за БСП едни следващи избори могат да бъдат наистина катастрофални.
Процесите на разделение в партията продължават да текат, а възможността за събиране на старите другари Първанов, Манолова, Петков, Кадиев и други в конкурентен социалистически блок, също представлява опасност за потенциалния изборен резултат на червените.
Въпреки това за този сценарий остават твърде много въпросителни - склонно ли е ръководството на БСП да издигне същия човек, който е бил кандидат за премиер на ГЕРБ-СДС, при това с правителство, което ясно декларира силна про-ЕС и про-НАТО позиция?
Нещо повече - дали БСП и Габровски (а вероятно и ГЕРБ) биха постигнали съгласие за чисто кадровите въпроси (каквито неминуемо биха били повдигнати все в един момент).
А за капак на всичко, този сценарий до голяма степен зависи и от съдействието на президента, който да даде третия мандат на "правилната" политическа сила.
Казано с други думи - правителство на третия мандат не е невъзможно, но това не го прави и лесно за постигане. Твърде много променливи има в едно подобно уравнение, както и твърде много вероятности то просто да не се получи.
Оттам нататък за всеки остава да си отговори сам за себе си - дали кабинетът "Габровски" е по-добрият вариант, или все пак е по-добре да се отиде пак на избори, а служебният кабинет да управлява, докато има вариант за наистина стабилно редовно правителство.