Един от най-неочакваните герои на Европейското първенство започна шампионата като резерва, но сега е сред водещите голмайстори и може да грабне "Златната обувка" при гол на финала в неделя.
Необикновен сценарий даде водеща роля на Дани Олмо за устремилата се към титлата Испания, и то чак в елиминациите.
Контузията на Педри позволи на футболиста на РБ Лайпциг да заблести след края на груповата фаза. На осминафинала срещу Грузия Олмо откри головата си сметка, а после беше №1 срещу Германия, когато замени принудително Педри и реши двубоя с гол и асистенция.
Срещу Франция пък се разписа в трети пореден мач и попадението му прати "Ла фурия роха" на финал срещу Англия.
Така Олмо извървя светкавично пътя от резерва до голмайстор - но той е свикнал кариерата му да се развива необичайно и е наясно колко странен може да бъде футболът.
Атакуващият халф е роден в град Тераса, на двайсетина минути от Барселона. Това е родното място и на Шави Ернандес и въобще не е учудващо, че талантливите деца от града биват следени от Барса и привличани в школата на гранда.
Такъв е случаят и с Олмо, макар че в началото той не планира да играе за Барселона и всъщност постъпва в академията на градския съперник Еспаньол.
Когато е на 9 обаче се прехвърля в легендарната "Ла Масия", тъй като баща му Мигел счита, че Дани трябва да играе в голям отбор, а скаутите на "блаугранас" му чертаят голямо бъдеще.
Дани Олмо заиграва в Барса даже по-рано от съгражданина си Шави, макар че в началото желанието му не е такова. Даже реагира истерично на настояването на баща си, защото не иска да губи свои приятели от Еспаньол.
Години по-късно обаче признава, че татко му (бивш футболист и треньор в местен аматьорски тим) е направил правилното нещо за него.
"Днес имам невероятни спомени от "Ла Масия". Барса има специално място в сърцето ми. Всяко момче би дало всичко, за да играе там и да наблюдава страхотните играчи на тима", признава Олмо.
"Там има и много напрежение, истинско напрежение, защото постоянно те следят как играеш. Една мисъл не спираше да се върти в главата ми: ами ако днес е последният ми ден?"
Въпреки стряскащата мисъл, всъщност кариерата на таланта в юношеските формации се развива стабилно. Той получава игрово време в различните възрастови групи и често вкарва голове.
Но когато навършва 16, започва да мисли много сериозно за бъдещето и взима смелото решение да напусне.
Реалните опции пред него са Манчестър Сити и Динамо Загреб, а изборът между тях може и да изглежда очевиден - но не и за Олмо.
Баща му му обяснява, че хърватите са готови да изградят проект около него и да направят всичко, за да получава достатъчно игрови минути.
И именно вярата на Динамо в испанеца се оказва ключова.
"Точно това исках да чуя. Не ме притесняваше, че няма да съм в някоя от топ лигите. Не знаех нищо за Хърватия, но осъзнавах, че в Барса рискувам да потъна в системата, да се превърна в обикновен футболист - един от многото, които никога не изгряват", разказва Дани.
През 2014 г. момчето се среща лично с президента на Динамо Загреб Мирко Баришич. Той го уверява, че до няколко години клубът ще го превърне в най-скъпия си изходящ трансфер и това е достатъчно за Олмо да подпише договор.
"В Испания хората ни мислеха за луди", спомня си бащата Мигел. "Казваха, че съсипвам живота на сина си. Беше най-трудното решение в моя живот".
Хърватският агент Анди Бара, който помага за трансфера, допълва, че в Барса не могат да повярват какво се случва: "Питаха го къде е изчезнал и какво си мисли, че прави".
Рискът е голям и Дани Олмо не успява веднага да се наложи в първия отбор на "сините". През първите си два сезона записва само седем мача, но се представя постоянно за младежкия тим и се адаптира в новата среда.
Поставя и рекорд за най-млад чужденец в клубната история.
Постепенно първоначалният план се осъществява, младокът се утвърждава в Динамо и отбелязва 20 гола в 80 шампионатни мача, печели пет титли на Хърватия, дебютира и в Шампионската лига.
Стига до испанския национален отбор още докато играе в Хърватия, което е доказателство, че изявите му не остават незабелязани и че не е сбъркал с преминаването си на Балканите.
Неизбежно е обаче да заиграе в по-силно първенство и през януари 2020 г. идва трансферът в РБ Лайпциг.
Олмо оставя прекрасни спомени в Хърватия и чувства страната като свой втори дом, но Бундеслигата много повече отговаря на нивото му.
Лайпциг плаща за него 29 млн. евро - малко по-малко, отколкото Ювентус дава за Марко Пяца.
Затова Олмо така и не се превръща в рекордна продажба за Динамо Загреб, но по-важното е, че успява да се докаже и в Германия.
През миналия сезон испанецът беше основна фигура за тима си в атакуващ план заедно с Лоис Опенда и Шави Симонс.
Върхът за Олмо беше хеттрикът във вратата на Байерн Мюнхен за Суперкупата на Германия, отнел на Хари Кейн шанса за първи трофей в кариерата.
В националния отбор качествата на атакуващия халф също не са подлагани под съмнение. Той се прояви и на миналите еврофинали, когато записа две асистенции в осминафинала срещу обичаната от него Хърватия.
Проблемът е, че от дълго време прогресът на Дани е забавян от множество контузии. Просто не успява да остане здрав достатъчно дълго и различните дребни травми му пречат да запише доста повече мачове.
И на това европейско първенство се появи след скорошно възстановяване - но е показателно, че мястото му в състава не е подлагано под въпрос.
Ако големите таланти на Барселона Педри и Гави са здрави, Олмо трудно ще пробие в титулярния състав, но той е готов да играе и по крилото, и на всякакви други позиции.
"Още като бях малък, баща ми казваше, че трябва да свикна да играя на всякакви постове. Той ме тренираше и явно е знаел нещо", отчита днес Дани.
Сега му остава да се прояви и срещу Англия във финала.
А после вероятно ще осъществи голям трансфер на Острова, тъй като до 15 юли има примамлива откупна клауза в договора му с Лайпциг, която е на стойност 60 млн. евро.
Твърди се, че фаворит за неговия подпис е не кой да е, а Манчестър Сити, защото Пеп Гуардиола го вижда като най-добрия възможен наследник на Кевин Де Бройне.
Така че вероятно Дани Олмо тепърва ще блести и в клубния футбол, след като вече оползотворява потенциала, който винаги е притежавал.