От вратаря до треньора: 5 причини за историческия срам на Аржентина

Симптомите бяха налице и преди Мондиала, но едва ли мнозина са очаквали Аржентина да изглежда чак толкова зле. Ето основните причини това да се случи... Снимка: Getty Images
1. Хорхе Сампаоли

Разбира се, причина номер 1 е човекът на скамейката. Селекционерът Сампаоли обърка всичко, което можеше да обърка срещу Хърватия. Решението да излезе със схема, наподобяваща 3-4-2-1 (или 3-3-1-3) беше катастрофално, защото Аржентина няма необходимите футболисти за тази постройка. Логично, тимът изглеждаше безидеен през първата част, когато Хърватия му предостави инициативата, и напълно се разпадна след почивката, когато трябваше да обръща мача. Неадекватна беше и първата смяна, когато беше изваден голмайстор като Агуеро още в 54-ата минута при 0:1. Снимка: Getty Images

2. Меси почти не се срещна с топката

Аржентина притежава играч номер 1 в света, но в този мач той практически отсъстваше. Схемата на Сампаоли създаде хаос в редиците на Аржентина и постави под въпрос ролята на Меси - дали да се връща дълбоко и да изгражда отрано атаките, или да седи в близост до Агуеро и да чака топката, която рядко идваше. Той правеше предимно второто и затова отправи едва 24 паса за цял мач, а през първото полувреме игра с топката само 20 пъти - по-малко от Кабайеро.

Както и Лука Модрич обясни след мача, основният план на хърватите беше да спрат подаванията към Меси - очевидно знаейки, че останалото ще се случи от само себе си. Снимка: Getty Images

3. Търпението и големият опит на Хърватия

Споменавайки тактиката на хърватите, те демонстрираха своя опит с тактически зрял и търпелив футбол. Изразителният им успех дойде без да правят някакви чудеса на терена, защото знаеха, че е достатъчно да блокират Меси, а съперникът им ще свърши останалото. Така и стана - аржентинците не знаеха какво да правят с топката, после допуснаха кошмарната вратарска грешка, после се изнервиха, после Сампаоли направи някакви панически смени и тимът му съвсем се разпадна, за да остави Модрич сам в центъра при втория гол и на практика да спре да играе при третия. Снимка: Getty Images

4. Не се взеха мерки след ужасните квалификации

Меси издърпа Аржентина до участие на това Световно първенство с индивидуалната си класа след отвратително проведени квалификации, в които отборът имаше трима различни треньори и играеше ужасно под тяхно ръководство. Въпреки че очевидно нещата не се получаваха, Сампаоли остана на поста си и в Русия се доверява на почти същия състав, който го разочарова в квалификациите. Затова и резултатите са такива. Снимка: Getty Images

5. Вратарският проблем

Аржентина така и не реши своя проблем с вратарите, задълбочил се заради контузията на гласения за титуляр Серхио Ромеро. Той продължава да е твърда резерва в Манчестър Юнайтед, но е показвал, че на него може да се разчита, докато Уили Кабайеро показа точно обратното. Кабайеро беше колеблив още срещу Исландия, но упоритият треньорски щаб отново му гласува доверие. Играта с крака на вратаря не е никак впечатляваща и всеки отбор, който излиза срещу Аржентина, знае, че ако го поставя под напрежение ще получи шанс. Беше твърде лесно за предвиждане, че Кабайеро ще греши и срещу хърватите - а издънката му тласна Аржентина към бездната. Снимка: Getty Images

Един от поразителните резултати на Световното първенство е факт: Хърватия разби Аржентина с 3:0 и се класира на 1/8-финалите, докато Меси и компания са пред срамно отпадане още в групата.

В експерименталната схема на селекционера Хорхе Сампаоли, "гаучосите" изиграха един от най-слабите си мачове на световни финали и напълно си заслужиха унижението.

Кошмарът се случи през второто полувреме и започна с ужасната грешка на вратаря Уили Кабайеро, който подари една върната топка на Анте Ребич, за да стане резултатът 1:0.

С напълно безидейната си игра Аржентина не показа, че има шансове за обрат, а десетина минути преди края халфовете оставиха Лука Модрич напълно сам пред наказателното поле и той разстреля Кабайеро отдалеч за 2:0.

Подигравката с изградената от Сампаоли защита стана пълна в добавеното време, когато Ракитич и Ковачич разиграха като в квартално мачле и първият завърши за 3:0.

Защо се стигна до този исторически срам и има ли как Аржентина да излезе от отчайващата ситуация?

Отговорите търсим в галерията с 5 причини за провала на аржентинците срещу Хърватия.