Някои клубове са орисани да съществуват в безкрайно лашкане нагоре-надолу и за тях изпаданията и промоциите от година на година са нещо нормално.
Сегашното възраждане на Лутън Таун далеч не е първото. От десетилетия клубът от югоизточния английски град се люшка между успехите и провалите.
Като фен на тима през целия си живот, президентът на Лутън Дейвид Уилкинсън е изживял на 100% и най-хубавите, и най-лошите моменти.
Общо 9 промоции и 10 изпадания застигат "шапкарите", откакто Уилкинсън за пръв път стъпва на "Кенилуърт Роуд" още в края на 50-те.
За начало, от участници в старата Първа дивизия и финалисти за ФА Къп, те се сриват до четвъртото ниво на футбола в рамките на 15 години.
Под ръководството на Дейвид Плийт успяват да се завърнат в елита, като по чудо запазват мястото си там, разпалват полемика с изкуствения терен на стадиона си и печелят Купата на лигата, преди да изпаднат точно при раждането на Висшата лига.
После се размотават между втора и четвърта дивизия, три пъти изпадат в несъстоятелност, ударени са от рекордна санкция с отнемане на 30 точки и пет години прекарват в полупрофесионалните лиги.
Не е задължително да си луд, за да си "шапкар" - но определено помага.
"Обяснявам на приятели, които са фенове на Евертън, че сигурно е много скучно да не си изпадал или печелил промоция през цялото това време", смее се Дейвид Уилкинсън.
Той има причина да е в приповдигнато настроение, защото Лутън се готви за голям мач срещу Хъдърсфийлд в петък вечерта - това ще бъде първи двубой на "шапкарите" от плейофите за влизане във Висшата лига. Те стигнаха дотам, след като завършиха шести в редовния сезон в Чемпиъншип, най-доброто им класиране за последните 30 години.
"Това е моят 63-ти сезон като фен, което показва възрастта ми. Наскоро изчислих, че през това време средната позиция на Лутън е била в средата на таблицата във втория ешелон. Бяхме по-ниско, по-високо и минахме през къде ли не, но сме отново там, където смятаме, че трябва да бъдем", радва се Уилкинсън.
"Предвид 46-те мача от сезона, това не е случайност, но е вярно, че го чувствам някак нереално. Винаги очакваш нещо да се обърка, защото то се обърква... особено в Лутън".
Горчивият хумор е някак неизбежен, когато имаш нещо общо с отбора, който се срива от Чемпиъншип до Националната лига с три поредни изпадания от 2006-а нататък.
По време на този период изпълнителният директор Гари Суийт убеждава петима фенове да основат LTFC2020, консорциум, предназначен да върне Лутън в Чемпиъншип и да построи нов стадион в рамките на 12 години.
Това не слага край на пропадането и Лутън започва сезон 2008/09 с минус 30 точки заради продължаваща неплатежоспособност, финансови неуредици и нарушения при трансферните сделки.
"Не знаехме, че ще ни се случи", спомня си Уилкинсън. "Бяхме на "Анфийлд" за преиграване от ФА Къп, когато разбрахме. Бяха общо 40 точки, защото имаше още 10 от предната година. Чудовищно. Още сме ядосани, макар че слизането в Националната лига ни направи това, което сме сега".
В тези години Лутън претърпява унизителни поражения у дома от полупрофесионални съперници като Брейнтрий и Хайд, проваля се и в плейоф на "Уембли" срещу Йорк Сити, преди през 2014-та да се завърне във Втора лига (английската четвърта дивизия).
Мениджърът Нейтън Джоунс ги изстрелва до Първа лига, въвеждайки нови стандарти на професионализъм, концентрация и интензитет. Джоунс взима и емблематичното решение да изгори масата за пинг-понг на играчите, което днес се разглежда като символ на настъпилата нова ера.
Легендата на Лутън и тогавашен спортен директор на клуба Мик Харфорд поема мениджърския пост, когато Джоунс е примамен в Стоук Сити.
Плановете за новия стадион в центъра на града се бавят и последният срок за завършване е 2024 г., но съоръжението ще бъде по-бързо адаптирано за Висшата лига, стига да се наложи.
Днес "шапкарите" продължават да се борят за мястото си под слънцето срещу несравнимо по-богати съперници. Съставът, с който Фулъм спечели Чемпиъншип и постигна директна промоция, е на стойност 158 млн. паунда.
Този на втория Борнемут е изчисляван на 125 млн., а общата стойност на играчите на Лутън е... 1.5 млн.
Годишния разход за заплати е 7 млн., сред трите най-ниски в цялото първенство.
Даже в трета дивизия има 6-7-8 тима с по-голям бюджет от Лутън Таун. Но въпреки това те мечтаят да влязат в първенство, в което Манчестър Сити ще плаща на Ерлинг Хааланд 20 млн. на година, а стойността на Челси е 4.25 милиарда паунда.
Две години по-късно няма как да бъде подлагано на съмнение решението да бъде върнат Нейтън Джоунс, въпреки неприятния начин, по който напусна предния път.
В момента на "Кенилуърт Роуд" цари вдъхновение и духът е изключително висок.
Мик Харфорд преодоля рак на простатата, за да се завърне край тъчлинията като асистент на Джоунс.
А вратарят Мат Инграм, привлечен на пожар след контузията на Джеймс Ший, отложи медения си месец на Малдивите, за да бъде част от похода към Висшата лига.
"Това е пътуване за всички нас", споделя мениджърът Джоунс. "Клубът беше в безпорядък, но група фенове, умели бизнесмени, имаше амбицията да го върне където му е мястото".
"Сега сме тук не защото сме похарчили пари, а заради добри действия на терена и извън него и заради добри хора. Това е една прекрасна история и ако постигнем каквото искаме, ще я превърнем в може би най-великата история във футбола".
Независимо какво постигне Лутън Таун в плейофите, клубът вече спечели вниманието на целия английски футбол.
И множество любопитни очи ще бъдат вперени в отбора, когато той се изправи срещу Хъдърсфийлд, за да осъществи мечтата.