През сезон 2016/17 Монако представляваше почти несломима сила. "Монегаските" бяха събрали изключителен състав и се превърнаха в един от най-силните отбори в Европа, но приказката им не продължи дълго.
В онзи сезон Монако стана шампион на Франция и достигна до полуфиналите на Шампионската лига, но пет години по-късно и последният член на онзи феноменален състав на Леонардо Жардим напусна клуба. Това бе защитникът Джибрил Сидибе.
Нека си припомним за прекрасната "червено-бяла" приказка на отбора от Кралството и какво се случи със звездите на онзи тим.
Вратар: Даниел Субашич
Хърватският страж продължи да бъде титуляр още един сезон, след което седна на пейката. През 2020-а напусна Монако и бе без отбор в продължение на година, преди да се върне в родината си и да заиграе за Хайдук Сплит. През октомври вратарят ще навърши 38 г., като има договор за още един сезон.
Защитник: Джибрил Сидибе
Десният бек напусна Монако след шест години в клуба. През сезон 2019/20 игра като отдаден под наем в Евертън, но след това се върна. През лятото на 2022-ра Сидибе, който в края на юли ще направи 30 г., се раздели с Монако, след като договорът му изтече. Все още не си е намерил нов отбор.
Защитник: Андреа Раги
Един от играчите с по-скромни възможности в онзи тим на Монако. Две години след знаменития сезон италианецът сложи край на кариерата си.
Защитник: Камил Глик
За Глик онзи сезон също бе най-добрият в кариерата му. Полякът остана в тима още три години, а през 2020-а премина в Беневенто, с който изпадна в Серия "Б".
Защитник: Бенжамен Менди
Манчестър Сити плати почти 60 млн. евро за него веднага след шампионския сезон. Французинът се представяше добре, но през 2021-ва бе обвинен в редица изнасилвания, като оттогава не е помирисвал трева, а процесът срещу него не е приключил.
Полузащитник: Фабиньо
Въпреки че в Монако често покриваше дупки по бековете, а и в центъра на защитата, в Ливърпул Юрген Клоп му намери перфектното място - точно пред централната двойка бранители. Бразилецът се превърна в един от най-важните играчи на мърсисайдци при спечелването на Шампионската лига, титлата в Англия и още редица трофеи.
Полузащитник: Тиму Бакайоко
Бакайоко бе истински звяр в Монако, но след 2017-а кариерата му тръгна надолу. Французинът премина в Челси, там не му провървя, след което сменяше отборите всяка година: Милан, Монако, Наполи и пак Милан. След Монако Бакайоко не успя да блесне в нито един отбор и въпреки че стана шампион с "росонерите", имаше минимален принос за титлата.
Полузащитник: Бернардо Силва
Още в Монако дребничкият магьосник получи прякора Месизиньо - Малкия Меси, заради изключителната си техника. Неслучайно и веднага бе набелязан от Пеп Гуардиола, а с Манчестър Сити Бернардо стана четири пъти шампион на Висшата лига.
Полузащитник: Тома Льомар
Крилото се превърна в един от най-скъпите трансфери в историята на Атлетико Мадрид, след като "дюшекчиите" платиха 72 млн. евро за него през 2018-а. Льомар обаче така и не успя да се превърне в ключов футболист за столичани. 59, 42, 41, 60 - това е средният брой минути, който 26-годишният французин прекарваше на терена за Атлетико в последните четири сезона, в един от които успя да стане и шампион.
Нападател: Радамел Фалкао
Лебедовата песен на колумбиеца. Фалкао стана шампион с Монако на 31 г., като в предишните два сезона се бе провалил гръмко с екипите на Манчестър Юнайтед и Челси. Напусна Княжеството две години след шампионския сезон и прекара две години в Галатасарай, а от 2021-ва е в Райо Валекано.
Нападател: Килиан Мбапе
Перлата в короната на "монегаските". Още тогава, въпреки че бе само на 18-19 г., Мбапе демонстрираше, че разполага с качествата да се превърне в една от най-големите звезди във футбола. През следващото лято младият нападател бе взет под наем от ПСЖ, тъй като парижани нямаха финансите да го купят, след което и дадоха 180 млн. евро за него. В последната година Мбапе бе сериозно свързван с трансфер в Реал Мадрид, но реши да остане на "Парк де Пренс", където в 216 мача вече има 170 гола и 88 асистенции на сметката си.
Старши-треньор: Леонардо Жардим
Както за по-голямата част от футболистите, така и за Жардим това бе върхът в кариерата му. През 2018-а бе уволнен, а през 2019-а - върнат, но за кратко, преди пак да бъде уволнен за лоши резултати. Сякаш онази велика кампания се случи повече заради изключителните футболисти, с които разполагаше, а не толкова заради треньорските му умения. В момента Жардим работи в Дубай.
Още няколко имена, които заслужават да бъдат споменати:
Полузащитник: Жоао Моутиньо
Една от златните резерви онзи сезон. Вече на 35 г., португалецът продължава да играе на ниво за Уулвърхемптън.
Нападател: Валер Жермен
Френският нападател бе в сянката на Мбапе и Фалкао, но често се появяваше като резерва - в онзи сезон взе участие в 36 мача и отбеляза десет гола. През 2017-а отиде в Марсилия, а три години по-късно премина в Монпелие.
Полузащитник: Набил Дирар
В Монако белгийското крило с марокански корени вече започна да залязва. Все пак вече бе на 31 г. През 2017-а отиде в Турция, а след три сезона във Фенербахче се прибра в Белгия, за да облече фланелката на Брюж. Там обаче изигра само два мача заради пандемията от Covid-19, след което отново пое към Турция, но вече за да представлява тима на Касъмпаша.