Незачетеният гол тогава вбеси Роналдо, а сега остави Португалия извън Мондиал 2022 (видео)

Сърбия победи Португалия с 2:1, благодарение на късен гол на Александър Митрович, и така спечели лидерското място в Група А, с което се класира директно за Мондиал 2022.

По този начин остави "мореплавателите" да търсят класиране за Световното първенство в Катар през баражите, където винаги е трудно и изключително несигурно.

Победата с гол в 90-ата минута на Сърбия върна спомените от обратния двубой между двата тима от март месец. Тогава Роналдо можеше да бъде герой по подобие на Митрович, но негов гол в добавеното време не бе зачетен, защото съдиите не го видяха.

Сърбите изоставаха с 0:2 на почивката, но успяха да се върнат в двубоя и да изравнят резултата. Спорната ситуация дойде в 93-тата минута, когато сръбският страж Марко Дмитрович не прецени добре едно дълго подаване, излезе неразчетено и Роналдо мушна топката под плонжа му.

Защитник на Сърбия се хвърли на отчаян шпагат и изчисти топката, но повторенията показаха, че тя е преминала гол линията. Съдиите обаче не видяха това, което вбеси Кристиано, който получи и жълт картон за протестите си.

В герой за сърбите се превърна друг Митрович - капитанът Стефан, а португалците бяха извън кожата си заради несправедливостта. Нямаше и ВАР, който да поправи съдийската грешка, тъй като в световните квалификации технологията не се ползва.

Обяснението за това е съвсем простичък, макар и да е слаба утеха за ощетените.

Не всички стадиони, които приемат квалификационни мачове, отговарят на необходимите условия, за да бъдат интегрирани технологиите.

Счита се за несправедливо ВАР и технологията на гол линията да бъдат използвани само в една част от двубоите, а в други не, затова решението е всички отбори да бъдат поставени при равни условия без допълнителна помощ за съдиите.

Впоследствие Роналдо, селекционерът Фернандо Сантош и целият отбор на Португалия получиха извинение от главния съдия Дани Макели.

Ако голът на Роналдо обаче бе зачетен и Португалия се бе поздравила с победата в онзи мач през март, дори при загубата си в неделя вечер, щеше да остане на първата позиция в групата.

В момента Сърбия има аванс от три точки на върха, но ако бе загубила първия мач в Белград, и двата тима щяха да са с по 19, а заради по-добрата си голова разлика "мореплавателите" щяха да спечелят директна виза за Катар 2022.

Точно такъв бе сценарият и до самия край на двубоя в неделя, но голът на Митрович прати в екстаз всички сърби, които ще гледат своите любимци за трети път на световни футболни първенства.