Проблемът на Франция с дузпите - не може да разчита дори на Мбапе

Проблемът на Франция с дузпите - не може да разчита дори на Мбапе Снимка: Getty Images

Франция, очаквано, победи в гостуването си на Казахстан с комфортното 2:0. Усман Дембеле се разписа с националната фланелка за първи път от 2018 година, докато вторият гол за "петлите" падна след автогол.

Но второто полувреме разкри неприятна закономерност за състава на Дидие Дешан - Франция няма дузпаджии.

Антони Марсиал бе изваден от игра в 59-ата минута заради контузия и на негово място се появи Килиан Мбапе. Четвърт час по-късно нападателят на Пари Сен Жермен получи възможност да изпълнява дузпа. Мбапе насочи топката добре, но вратарят на домакините я извади от ъгъла.

Това далеч не е първият провал за "петлите" от бялата точка в последните години. Франция е изпълнила седем дузпи от 2019-а насам, като е вкарала само три. И трите са превърнати в гол от един-единствен футболист - Оливие Жиру.

Четирите пропуски пък са дело на Антоан Гризман и Мбапе. Гризи изпусна цели три поредни, преди Донатело да не успее при последната срещу Казахстан.

Самият Мбапе далеч няма перфектна статистика при дузпите. С тази срещу Казахстан французинът има три пропуска от общо 15 опита на клубно и национално ниво, което прави 80% успеваемост.

Освен от бялата точка Мбапе бе разочарован от 39-годишният казахстански вратар Александър Мокин и на още няколко пъти, след като стражът извади още три негови удара от игра.

И това, въпреки че Мокин за кратко "избягал" от лагера на националния отбор. Вратарят се прибрал вкъщи за ден и половина, за да се грижи за болната си дъщеричка.

"Да, бях се прибрал по семейни причини, защото дъщеря ми се разболя - призна Мокин след мача. - Питайте треньора; той ми влезе в положение и ме пусна. След като дъщеря ми започна да се подобрява, се завърнах на лагера."

Интересното е, че Мокин пази за националния отбор за първи път от 2014 година насам, след като бе избран за №1 на поста си в казахстанското първенство през миналия сезон.