Чекираният багаж е скъпо, а и често ненужно удоволствие. Плащаш за голям куфар, пълниш го с половината си гардероб, мъкнеш го по летища, коли, автобуси и претъпкани влакове...само за да установиш в края на пътуването, че всичко това е било напразно.
Две трети от дрехите си стоят непокътнати и необличани.
Всеки има своя система за приготвяне и опаковане на багажа за пътуване, но тя рядко се базира на принципа "колкото по-малко - толкова по-добре".
Но това е възможно, при това без компромиси за разнообразието на тоалетите, които да облечем при пътуването или ваканцията.
В последно време популярност придобива метод за опаковане на багажа, наречен просто 5-4-3-2-1.
Той е наистина прост, основният му принцип се корени в името, и пести куп усилия и грижи.
За автор на метода се смята блогърката Дженива Вандерзейл. Тя го представя преди няколко години, а наскоро беше открит и от TikTok, където скоростно набира фенска маса.
@genevavanderzeil Packing using my 5,4,3,2,1 packing guide! #54321packingguide ♬ original sound - Geneva Vanderzeil
Той е безкрайно простичък и гласи, че в багажа трябва да се сложат 5 горни дрехи, 4 долни, 3 чифта обувки, две рокли и един сет аксесоари - шапка, очила и несесерче с бижута.
Разширената версия е 5 блузи, 4 панталона и поли, 3 рокли и 3 чифта обувки, 2 броя връхни дрехи и 2 чанти и 1 гащеризон. Това са повече дрехи, но принципът е същият, и също могат да се съберат в ръчен багаж.
Целта на подобно селектиране е човек да пътува с колкото може по-малко неща, които обаче да дават достатъчно опции за комбинации на различните дрехи.
Хубавото на този метод е, че е лесен за помнене и изпълнение, но гарантира, че имате достатъчно варианти за облекло и комбинации между различните му части.
Макар че това също не са малко дрехи, самата идея за точна система позволява да не се вземат излишни и ненужни вещи на принципа "да има за всеки случай".
Точно малкото планиране при избора на това какво да се вземе - и съответно облича - помага да не се мъкнат блузи и рокли, които след това се връщат неносени. От друга страна дрехите на принципа 5-4-3-2-1 са достатъчно, за да се направят 15-20 различни комбинации без усещането, че всеки ден се облича едно и също.
Точно затова съветът е при избора на дрехите, които да попаднат в багажа, е те да не са еднообразни и подобни, а да се комбинира между по-спортни и ежедневни и по-официални, така че да може да се постига различен стил с комбинациите между тях.
Добре е при подбора да се набляга основно на по-неутрални цветове като черно, бяло, бежово и деним, които пасват на всичко. Това позволява и 1-2 по-цветни и разчупени неща и няма да се наложи да се задоволявате само със скучна цветова гама.
За по-голяма яснота съветът е избраните варианти да се сложат едни до други - например на леглото - и да се прецени отиват ли си, какви комбинации формират и съответно - това ли са оптималните решения.
Естествено, подборът на дрехи зависи и от вида пътуване и очакваното време.
Методът може да бъде спазен и при опаковане на багаж за по-студени места или през зимата. В този случай дрехите просто са по-обемни, но пак са същия брой и може да се прибегне до обичайния трик - част от по-сериозното облекло и най-тежките обувки да се носят по време на полета.
Тъй като става дума за принцип за комбиниране, а не за сляпо следване на метод, ако пътувате за студено място или на ски ваканция, може спокойно да пропуснете роклите или поне една от тях и на нейно място да сложите допълнително термо бельо, пуловер или пухенка.
Обичайно подобна подготовка на багажа позволява пълноценен гардероб за пътуване от не повече от седмица.
Но ако пътувате за по-дълго и има възможност да ползвате обществена пералня, пак е по-добре да изберете по-малкото багаж.