Едно от нещата, които доста впечатляват чужденците в Япония, е колко много хора носят маски. По улиците и в обществения транспорт това е нормална гледка дълго след отминаването на COVID пандемията, а обичаят датира доста по-назад във времето.
А това, което е още по-трудно за възприемане, е причината японците да го правят. Често те носят маски, за да предпазят околните от заразяване и за да спрат разпространението на инфекции, а не за да защитят единствено себе си.
Точно така - в тази изумителна страна с гъсто населени градове и изключително силно вкоренена култура на уважение и внимание към другите хора, да пазиш тези около себе си от настинка е нещо съвсем естествено.
Как ще ги стигнем японците
Япония е страшно интересна страна, с богата и много различна от наша гледна точка култура. Ето защо в поредица от текстове ще опитаме да помогнем поне малко за опознаването и разбирането ѝ.
Носят маски от десетилетия и така са научени още от училище, включително и да спазват добра хигиена, за да показват уважение както към самите себе си, така и към другите. А демонстрацията на неуважение към околните и правилата е нещо, което не се приема добре в Япония.
Грижата за хората около теб е основна част от японските светоглед и нагласа от древни времена.
Принципът се нарича омояри и обозначава концепцията да забелязваш и мислиш за околните. Буквално означава да отдаваш мислите си на другите. Свързва се с емпатията и съобразяването с чувствата и желанията на хората около теб и от нея произлиза и старанието на японците да не разстроят или притеснят някого.
Носенето на маска е само едно от практическите изражения на този принцип. Омояри е и причината за тишината в обществения транспорт - в Япония няма да чуете разговори на висок глас в метрото.
Заради омояри японските футболни фенове привличат възхищението на цял свят, когато чинно събират всички боклуци след себе си преди да напуснат стадиона.
Друга основна ценност в японското общество е хармонията. Това е изключително важна идея, база на социалната тъкан в страната - във всяка ситуация и всяка среда да се поддържат мирът и хармонията - от градините пред домовете до междуличностните отношения. Затова в Япония не е типично да се изказват ярки мнения извън общоприетите и да се "блесва" извън стандарта.
Общата нагласа е да се избягват конфликти от всякакъв вид - визуално, естетически и социално.
Затова и японците се приемат от чужденците за резервирани, а и често за еднакви. За тях обаче е важно се поддържа хармонична атмосфера, без да се безпокоят останалите и съответно себеизтъкването и прекалената експресивност не са приети.
Дългът е също стълб в светогледа на хората в Страната на изгряващото слънце. Това е и основата за още нещо характерно за Япония - спазването на правилата и нормите, били те писани или неписани. Да следваш стандартен етикет в отношенията с всички - от семейство през колеги до непознати, е част от социалния дълг на всеки.
Тези принципи донякъде оформят и обясняват и прочутата нагласа на хората в страната да поставят общото пред личното и групата през индивида.
На това донякъде се дължи и изумителната организираност на японците и способността им да се подчиняват, да изпълняват нареждания и да зачитат йерархия до степен на себеотрицание.
Класическият пример за това е как никой не си тръгва от работа, ако колегите не са приключили, и особено шефът. Просто се смята за учтиво да останеш, за да помогнеш или да свършиш още работа. Да се трудиш здраво и отдадено също е дълг, а да се пестиш, докато другите работят на предела си, противоречи на хармонията.
Което прави и японците успешни във всякакви екипни начинания - от спорт до работно място. Те просто умеят да съжителстват в група.
Япония е известна и с етикета - за всяка ситуация има неписани правила, определени от възрастта, опита и ранга. Те диктуват как се постъпва и какво се казва във всеки един аспект на ежедневието. Наличието на подобни ясно определени социални роли и следването на протокол дава усещане за сигурност и комфорт, което е още една причина японците да се придържат безотказно към спазването на правилата.
Този принцип е и едно от обясненията защо в Япония няма да видите хора, които да пушат така, че да създават неудобство за околните с дим и миризма.
Вместо това, те масово използват бездимни алтернативи, което предпазва както самите тях, така и придружаващите ги любими хора от вредните вещества, които обикновено се отделят при горенето на тютюна в обикновените цигари.
Държавата е лидер по отношение на прехода към нагреваеми тютюневи изделия - след появата им в страната данните на здравните власти сочат, че 22% от мъжете пушачи са отказали цигарите и са преминали на нагреваеми продукти. Япония е най-големият пазар за бездимни продукти и едно от обясненията е и желанието да не се пречи на околните с мирис, дим и пепел.
Социална норма е и пушенето само на позволените за това места, защото така не се нарушава хармонията и не се демонстрира неуважение към околните. В Япония може да се пуши единствено на определени за целта места, включително и на открито, и това се спазва повсеместно.
Като споменахме иновации, мнозина се учудват от културния парадокс на Япония - комбинацията от традиции и стриктно спазване на вековни консервативни норми със страстта на хората там към технологиите и всичко ново. И за това има обяснения.
Сред тях са два природни фактора, които бележат доста черти от японския характер. Първият е изолираността - това е островна държава и столетия наред единствената ѝ връзка с останалия свят е била по море. Това създава специфично любопитство и поглед към останалия свят, както и към всичко ново, което идва отвъд морето.
Вторият е къде точно се намират японските острови. Tова е земя на земетресения, тайфуни и вулкани и необходимостта от оцеляване в катаклизми също определя начина, по който е изградено обществото - борбено, отдадено и сплотено.
В такава среда технологията е предимство за спасение от стихиите.
Резултатът е и изключителен акцент върху образованието, което създава пазар на труда от добре подготвени и амбициозни хора, научени, че да работиш здраво е също толкова важно колкото да спазваш правилата и да си част от колектив.
Това помага на Япония да се превърне и в технологичен лидер, който създава и възприема иновации и умее да ги използва, за да подобрява живота на всеки член на обществото.