Ъпсайклинг накратко означава не просто повторна употреба на предмет, а надграждането му, превъщането му в нещо с добавена стойност. Именно тази идея е заложена в работата на стартъп компанията reUse, която заедно с ИКЕА предлага поглед към онова, което можем да направим със старите си мебели.
На 8 май беше открита изложбата „Нова форма на живот", която представя реновирани мебели от ИКЕА и е част от кампанията „Нов живот за старите мебели". Тя може да бъде разгледана от 9 до 12 май в Gallery 2.0, а реновираните мебели ще се продават онлайн. Половината от събраните средства ще покрият разходите за труд на реноваторите, а останалата половина ще подпомогне каузата на фондация „Проект Северозапад".
По време на изложбата бяха засегнати темите за кръговата икономика, както и ползите от процеса ъпсайклинг (upcycling). Главната идея на ИКЕА e постигането на промяна в отношението към ненужните мебели и опазването на природата.
Подкрепяйки дейността на reUse, ИКЕА представя и новите ползи от повторното използване, рециклиране и отговорно управление на отпадъците. Самият стартъп reUse започва дейността си след участието си в най-голямото състезание за "зелени" стартиращи бизнеси - Climate Launchpad, организирано в България от Cleantech. Мисията на стартъп компанията е да повиши информираността по въпроса за реновирането на мебели и да развие тази ниша.
Даването на нов живот на старите мебели е само част от стратегията на компанията за устойчиво развитие „С грижа за хората и планетата". Чрез нея ИКЕА си поставя за цел да промени бизнеса си, индустриите в цикъла на производство и живота у дома за хората по целия свят. Сред ангажиментите, които компанията поема с тази стратегия, са да използва дървен материал само от устойчиви източници и рециклирана дървесина до 2020 година; да ползва на енергия само от възобновяеми източници; да премахне пластмасата за еднократна употреба. След 2030 година компанията планира да използва само възобновяеми или рециклирани материали, а бизнесът да се ръководи изцяло от принципите на кръговата икономика.