Съществуват някои мебели, без които е трудно да изградим дом в смисъла на уютно убежище, крепост и място, на което, както са казали хората, и стените лекуват. Вероятно първо ще си помислите за дивана: онази мебел, на която се разплуваме да гледаме телевизия и да хрупаме чипс. Или пък за спалнята: там, където спим, сънуваме и се готвим за деня.
Днес обаче имаме предвид друга емблематична мебел: библиотеката. Дом без библиотека обрича книгите си на небрежна разхвърляност, което е едновременно неуважително към книгите и пагубно за реда. Разбира се, днес има много интериорни решения за съхранението на книги, които изключват наличието на библиотека, но е факт, че класическата такава е най-добрият начин, по който може да пазите, показвате и имате лесен достъп до книгите си.
Повечето съвременни домове не позволяват да имаме библиотека като тази от „Красавицата и Звяра", но всъщност не е необходимо да имате бална зала за книги, за да създате свое малко пространство за четене и съхранение на книги.
Водени от концепцията за оптимизацията на малкото пространство и нуждата на хората от ред и хармония в дома, ИКЕА създават библиотеката BILLY преди... 40 години.
Елегантна и впечатляващо практична, тя бързо се превръща в иконичен продукт за шведската компания: BILLY е толкова популярна в Швеция, колкото е и Хюга философията. Поне. У нас също библиотеката BILLY е сред най-обичайните икейски мебели, което изобщо не е случайно.
Чували сме, че 40-ия рожден ден не се празнува, но това суеверие не се отнася до ИКЕА, които ще отбележат събитието с отстъпки за избрани аксесоари за BILLY.
Но преди да говорим за отстъпките, имаме предложение за 10 книги, които трябва да имате в домашната си библиотека.
„Великият Гетсби"
Класиката на Ф. Скот Фицджералд е сред задължителните заглавия във всяка уважаваща себе си библиотека. Историята на Джей Гетсби и Дейзи Бюканън, развиваща се по време на „ерата на джаза", е претворена в пет филмови екранизации, а сред актьорите, влезли в кожата на Гетсби, са Леонардо ди Каприо и Робърт Редфорд.
Днес все още се правят партита в „стил Гетсби", като цялата еуфория тръгва от романа. Ако сте ходили дори на едно „Гетсби парти", но нямате книгата, засрамете се. В момента по книжарниците има красиво издание от серията Vintage Classic, разпространявана от Booktrading.
„Трима души в една лодка (без да става дума за кучето)"
Ако ви е писнало от хумора тип „Семейни войни" и нелепи закачки за тъщи, свекърви и зли жени, трябва да поддържате нивото с качествен английски хумор: а неговата емблема е този роман на Джеръм К. Джеръм.
Трудно е да повярваме, че книга, писана преди повече от сто години, може да бъде толкова смешна и днес, но е факт. Приключението на трима приятели и един фокстериер на име Монтморенси е задължително присъствие в библиотеката.
„Автобиография" на Бранислав Нушич
Докато сме на тема хумор, трябва да отбележим, че автобиографията на сръбския писател Бранислав Нушич също е книга, която е необходима за всеки дом. Всеки, който я е чел веднъж, вероятно помни урока по география, когато Тигър и Ефрат се стичат по лицето на малкия Сретен Йович. Това е книга за повече от едно четене.
„Оскар и розовата дама"
Историята на 10-годишния Оскар и Маминка Роза, на която Е.Е.Шмит дава живот, е must-read. Оскар е болен и пише писма до дядо Господ, в които разказва за ежедневието и мислите си. Книгата обаче е много повече от това: тя е една трогателна миниатюра на човеколюбивата философия на Шмит, едно откровение към живота и смъртта, обвързано с християнската добродетел.
„ТО"
За много хора Стивън Кинг е автор на хорър романи и нищо повече. Това обаче никак не е вярно. Кралят е майстор на перото и познавач на човешката душа и травмите, които бележат детството и живота ни. „ТО" е може би най-добрият му роман. В него група хлапета се сблъскват със злото: както злободневното, човешко зло, което броди по улиците на градовете и домовете на хората, така и голямото Зло, което се храни със страх.
„Повелителят на мухите"
Още една история за група деца, която колкото се доближава до „ТО", толкова се и отдалечава от нея. Уилям Голдинг е носител на Нобелова награда за литература, а това е първият му роман, който разказва за група млади момчета, които са изхвърлени на безлюден остров след самолетна катастрофа и трябва да договорят социалните проблеми на сътрудничество и самоуправление. Тежките условия водят до доста крайни мерки, а децата не са невинните създания, които си представяме.
„Физика на тъгата"
Фрагментарният роман на Георги Господинов неслучайно е преведен на десетки езици и е носител на много награди. Българският писател се нарежда сред световните съвременни величия с този разказ, който събира истории и животни от всеки род, прави капсули на нетрайното заради онзи, който има да идва - постапокалиптичен читател, бог или охлюв.
„Човекът в търсене на смисъл"
В тази привидно малка книжка Виктор Франкъл описва живота си в нацистки концентрационен лагер. Въпреки годините на страдание в лагерите на смъртта, където загиват всичките му близки - майка му, баща му, брат му и бременната му съпруга, - психиатърът не престава да вярва, че животът има смисъл. Книга за вътрешната сила на човека, която може да го издигне над глада, студа, болката и нечовешкото отношение, и да го възвиси там, където никой не може да го стигне.
„Дом на края на света"
Майкъл Кънингам е автор, който трябва да присъства в библиотеката ви. Любовният триъгълник между Боби, Клер и Джонатан носи един особен трагизъм, който оставя отпечатък върху читателя след края на книгата. На първи прочит, в книгата няма някакви кой знае какви преломни събития и драматични обрати. Точно затова Кънингам е толкова голям: защото съумява да прекара героите си през живота с една рационалност, която в определени обстоятелства може да е по-драматична от всяка война и голяма любов.
„Разум и чувства"
Това е една от най-обичаните творби на английската писателка Джейн Остин и разказва за живота на сестрите Елинор и Мариан Дашууд, две коренно противоположни натури, всяка търсеща любовта по свой начин. Елинор е превъплъщението на разума, а Мариан - на чувствата. Това е вечен роман, защото е посветен на търсенето на щастието: един стремеж, който никога не е изоставял човешкия род и вероятно никога няма да го направи.
Разбира се, книгите, които човек трябва да прочете и да има, са много повече от десет. Тук сме нахвърляли само тези предложения, с които може да се съобразите или не. Едно е сигурно: книгите са път към други светове и заслужават да имат своето място в дома ви.
Самата библиотека BILLY няма да е намалена през този месец, но от ИКЕА имат прекрасна оферта: 20% намаление на всички врати съвместими с BILLY (MORLIDEN, OXBERG), рафтове и подпори за книги (BOTTNA), допълнителни рафтове и надстройки (BILLY).
Грижата за книгите е грижа за духа. И имайте предвид: всеки път, когато една книга остане да събира прах в кашон, забутан в някое мазе, малко пухкаво зайче плаче с крокодилски сълзи.