Руският блогър Владислав Синица получи присъда от 5 години затвор при общ режим заради своя публикация в Twitter, която според руските власти е призив за насилие над децата на полицейските служители, съобщава РИА Новости.
Според обвинението блогърът, който е известен с псевдонима си Макс Стелков, е публикувал запис, "осъзнавайки фактическия характер и обществена опасност от своите действия", а неговите мотиви бяха желание "да възбуди ненавист и вражда".
Неговият туит от 31 юли гласи, че децата на полицаите, които използват прекомерна сила срещу протестиращите, "един ден може и да не се върнат от училище". От съда потвърдиха обвинението, че туитът може да бъде възприет като инструкция и да навреди на децата на полицаите, участващи в смазването на протестните акции в Москва.
Желанието на прокуратурата беше Синица да получи 6 години затвор, но в крайна сметка съдът разпореди блогърът да лежи 5 години зад решетките. Самият той не се призна за виновен и настоява, че думите му са извадени от контекст.
Според активиста и лидер на неправителствената организация за медийна свобода Роскомсвобода Артем Козлюк присъдата на Синица не е пропорционална на извършеното от него нарушение, а властите го използват, за да сплашат протестиращите в Москва.
"Има милиони примери за това как политици и активисти биват заплашвани с репресии срещу тях и семействата им, но никой не се интересува от това. Обаче се появи туит за органите за борба с безредиците - който е идиотски и авторът му трябва да се срамува от него - и той получава пет години. Това е твърде непропорционално и показва изключителна степен на избирателност", коментира Козлюк.
Междувременно опозиционният лидер Алексей Навални коментира, че той и децата му получават "по 30 заплахи на ден", но полицията далеч не е толкова активна в преследването на авторите им, колкото в случая.
Член 282 от Наказателния кодекс на Русия се използва през последните години за наказателно преследване на потребители, които публикуват онлайн съдържание, призоваващо към агресия и омраза.
Протестите в руската столица продължават вече няколко месеца. Те започнаха заради решение на властите да не допуснат опозиционни кандидати до изборите за общинския съвет на Москва, които се проведоха в средата на юли. В демонстрациите, които бяха без разрешение от местната власт, задържани бяха общо над 1700 души.