Европейският съюз призова Турция да уважава свободата на медиите, след като от вчера опозиционният вестник „Заман" мина под контрола на правителството с полицейски щурм и на фона на потушен със сила протест. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан коментира в „Twitter", че правата на човека „не подлежат на договаряне" с бъдещите членове на съюза.
„ЕС неколкократно подчерта, че като държава-кандидат на ЕС, Турция трябва да уважава и насърчава високите демократични стандарти и практики, включително свободата на медиите", се казва в официално изявление от Брюксел.
Утре предстои среща във формата ЕС - Турция и въпросът за свободата на медиите ще бъде обсъден, съобщи председателят на ЕП Мартин Шулц. "Това е още един удар върху свободата на печата в Турция. Аз смятам да повдигна този въпрос в понеделник", съобщи Шулц.
САЩ също изрази критики към действията на Анкара, както и съветът на Европа. По-рано през седмицата в Турция бяха закрити частните телевизионни канали „Каналтюрк" и „Бугюн ТВ", вестниците „Бугюн" и „Милет", а също така и радиостанцията „Каналтюрк", като официалната причина са финансови загуби. Всички те бяха част от една голяма медийна група - "Ипек", смятана за опозиционна.
Посегателството срещу „Заман" предизвика масов протест вчера в Истанбул. На улицата излязоха около 2000 души, които бяха разпръснати от полицията със сълзотворен газ, водни оръжия и гумени куршуми. Вестникът е близък до общественика и бивш имам Фетуллах Гюлен, основен критик на режима на Ердоган, който който живее в изгнание в САЩ.
Днешният брой на вестника е с коренно различна визия. От 42 страници обемът му вече е 12. Обратът в редакционната политика личи по първата страница - вместо произвола и протеста пред редакцията, корицата съобщава за открит мост над Босфора в присъствието на Ердоган.