Информационната война и опасностите от конфликтите в Украйна и Близкия Изток - тези промени ще бъдат отразени в стратегията за национална сигурност на Руската федерация до 2020 г., съобщи секретарят на Съвета за сигурност в Москва Николай Патрушев.
В борбата на интереси между държави в света типични стават "непреките действия", използването на протестния потенциал на населението, на радикалните и екстремистките организации, на частните военни компании, пише той в статия, която ще бъде публикувана във вестник "Красная звезда".
"Засилва се агресивността на САЩ и НАТО спрямо Русия. Увеличава се техният военен потенциал непосредствено край нашите граници. Активно се провеждат мероприятия по разгръщането на глобална система за противоракетна отбрана", добавя той, визирайки по-мащабните учения и изграждането на нови центрове за наблюдение в Източна Европа.
Ден по-рано Русия представи на медиите новите танкове и оръжия, с които ще модернизира армията си - и ще покаже на военния парад в Москва на 9 май. Сред тях е танкът "Армата" (Т-14) - един от най-престижните проекти на руската военна индустрия, бойни пехотни машини и бронетранспортьори, самоходен противотанков ракетен комплекс "Корнет-Д1" и ракетни установки.
Според Патрушев западните държави се опитват да дестабилизиран страната не само с военна заплаха, но и с подривна дейност на специални служби, информационна война и икономически санкции.
През април Министерството на външните работи на Русия издаде подробен документ, изброяващ неонацистките организации в ЕС и САЩ, както и крайните националистически елементи и фашистката идеология. В частта за България са посочени Луков марш, БНС на Боян Расате и Войни на Тангра, но не и „Атака", която води ревностна прокремълска пропаганда, но също има крайни националистически позиции.
Николай Патрушев твърди, че военните стратегия и доктрина на Русия остават с подчертано отбранителен характер, въпреки новите редакции, като вариант за силова намеса е допустим единствено в случай, че всички мирни възможности за защита на руските интереси са изчерпани.
Патрушев обвини САЩ в многобройни примери за нарушаване на основополагащи принципи на Устава на ООН, сред които независимостта и суверенното равенство на държавите, ненамеса във вътрешните им работи, мирното уреждане на споровете.
„Достатъчно е да си припомним бомбардирането на Сърбия, окупирането на Ирак, унищожаването на държавността в Либия. Тук влизат в действие и откровено лъжливи аргументи, грубо манипулиране на мандата на Света за сигурност на ООН, и в резултат се стига до разрушение и хаос", казва руският политик.
Междувременно Полша, един от най-силните противници на Москва в ЕС, започна да укрепва източната си граница заради заплахата от руска военна агресия. Държавният глава Бронислав Коморовски коментира, че граничните служби трябва да са готови за „трудни времена", а Варшава да се подгоптви предварително за възможна опасност.