Обяснено: Защо е това абсурдно добавено време в Катар?

Обяснено: Защо е това абсурдно добавено време в Катар? Снимка: Getty Images

Неотдавна различни големи фигури във футбола коментираха нуждата мачовете да станат по-кратки, за да имат шанс да привлекат интереса на младото поколение.

Тезата е, че никой вече не задържа вниманието си 90 минути върху един мач и футболът трябва да промени формата си, за да бъде в крак с други съвременни развлечения.

На Световното първенство в Катар обаче наблюдаваме обратната тенденция - мачовете стават все по-дълги, а съдиите спазват директивата да назначават рекордно добавено време, което старателно отразява спиранията на играта през 90-те минути.

Разбира се, това е свързано с друг проблем, за който се говори отдавна. Става въпрос за твърде малкото реални игрови минути и прекаленото пилеене на време вследствие на най-различни спирания на играта.

Промяната обаче завари феновете неподготвени. В Катар наблюдаваме двойно по-дълги продължения от обичайните 4-5 минути, с които сме свикнали.

Вече 7-8 минути изглежда като абсолютният минимум, а в няколко случая само едно от полувремената на срещите беше продължено с над 10 минути.

Така само един от първите 8 мача в Катар завърши общо за под 100 минути.

Opta извади статистика, че още в първите два дни на турнира са регистрирани петте полувремена с най-дълго добавено време в историята на световните първенства.

Разгромът на Англия с 6:2 над Иран се превърна в истински маратон, продължил над 117 минути, с 14 добавени за първото полувреме и 13 за второто.

Дузпата, отбелязана от Мехди Тареми в 102-рата минута и 30-ата секунда, стана най-късното попадение на световни финали в мач, в който не се играят официални продължения от по 15 минути.

В равенството между Уелс и САЩ пък видяхме полувреме, което се игра 14 минути и половина над първоначалните 45. В повечето случаи дългите забавяния се случват заради контузии, но съдиите вече отчитат по-внимателно и прекъсвания заради смени, заради разглеждане на ситуации с ВАР и след радост при вкаран гол.

От ФИФА предупредиха още преди началото на първенството, че трябва да очакваме сериозно удължаване на всеки двубой.

Прочутият бивш съдия и настоящ шеф на футболното съдийство във ФИФА Пиерлуиджи Колина внесе разяснения и предупреди зрителите да се заредят с търпение.

"Това не е нищо ново", твърди Колина. "На миналото Световно първенство в Русия се превърна в норма четвъртият съдия да вдига 7-8-9 минути продължение. Препоръчахме на съдиите да бъдат много точни при изчисляването на добавеното време на всяко полувреме, за да компенсират загубените минути вследствие на определени ситуации".

"Искаме да избегнем това да имаме мач с 42-43-44-45 минути реално игрово време. Това е неприемливо. Представете си, че има ситуация като контузия, смяна, дузпа, червен картон или празнуване на гол - наблягам на последното, защото е момент на радост за единия отбор, но може да изгуби минута, минута и половина".

"Представете си, че паднат два или три гола за едно полувреме, така лесно се губят пет или шест минути и съответният отбор трябва да бъде компенсиран за това накрая".

Обяснението на Колина е достатъчно ясно, но дотук дългите продължения предизвикват смесени реакции.

Бившият защитник на Ливърпул Джейми Карагър подкрепи реферите и подчерта, че във футбола се пилее твърде много време, което трябва да бъде компенсирано.

Но друг анализатор, Тим Викъри, обяви, че това е като "да добавиш допълнителни рундове в края на боксов мач". Неговият аргумент е, че футболистите така или иначе са преуморени и добавените минути им идват в повече.

Физиотерапевтът Мат Конопински предупреди, че заради добавеното време може да се стига до повече контузии и физическа и психическа умора.

Дискусиите продължават, а последиците от тази мярка тепърва ще се оценяват.

Засега явно трябва да свикваме с удължени мачове, които ще станат още по-раздути, когато се стигне до елиминационната фаза и евентуалните продължения при равенства в редовното време.