Да отглеждаш родни таланти в академията си все още е повод за гордост. Дори в модерния, удавен в милиарди, футбол.
Имената на Аякс, Атлетик Билбао, Спортинг Лисабон и Динамо Загреб все още се уважават по целия свят, заради начина, по който развиват юношите си и ги подготвят за големия футбол.
Международният център за спортни изследвания (CIES) и тази година публикува доклада си за най-продуктивните академии в света.
Както и през миналата, така и през 2016-а школата на един български клуб бе наредена сред най-добрите на Стария континент.
Левски дели 25-ото място с отборите на Арсенал и Локомотив Москва по показателя играчи, излезли от академията, които в момента играят в някое от първенствата в Европа. През миналата година „сините“ обаче бяха доста по-напред - 14-и - когато деляха тази позиция с академията на Манчестър Юнайтед с по 41 таланти.
За радост, все още ни има на футболната карта, поне по този показател, но ако българският футбол продължава да се развива със същите темпове, както в момента, съвсем скоро ще изпаднем и от тази класация.
Критерият на футболната обсерватория един футболист да се смята за талант на дадения ДЮШ е да е прекарал поне три години, между 15 и 21-годишна възраст, в нея.
Седем представители от академията на „сините“, отговарящи на това условие, намират място в първия отбор на Левски до 1 октомври 2016 година и още 28, които се подвизават в други отбори на Стария континент.
Безспорен лидер в тази класация е холандският Аякс, следван от Партизан, Динамо Загреб и Спортинг. Петото място делят испанските грандове Барселона и Реал Мадрид, но „белите“ са водачи в може би по-престижната класация.
„Кралете“ детронираха Барселона от първото място по показателя произведени играчи, играещи в най-добрите 5 първенства: Примера дивисион, Бундеслига, Висша лига, Серия А, Лига 1.
Реал Мадрид разполага със седем родни таланти в състава си в момента, като още 34 продукта на Фабриката ритат в топ 5 първенствата на Европа.
Барселона се нарежда втори по този показател, а трети е Манчестър Юнайтед.
В галерията може да видите най-продуктивните академии в света за 2016 година и по колко футболисти от тях играят в топ 5 първенствата на Стария континент.