Зам.-председателят на "Има такъв народ" и председател на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов е поискал от Съвета за електронни медии да уволни генералния директор на БНТ Емил Кошлуков.
Искането си политикът направи в първите 15 минути на днешното заседание на парламентарната комисия по култура и медии.
Като причина за това Йорданов е посочил, че Кошлуков няма необходимия стаж, за да заема поста, като паралелно с това го обвини и в документна измама.
Депутатът коментира, че е направил проверка в НАП относно това кога е бил предоставен трудов договор на Кошлуков.
Йорданов посочи, че за да бъде допускат до конкурса за шеф на националната телевизия, Кошлуков е използвал стаж като програмен директор на партийната телевизия на "Атака" - ТВ "Алфа" за периода януари-юни 2017 година.
Именно заради този кратък професионален опит на поста зам.-шефът на ИТН вади като причина за съмненията си относно законността на избора на Кошлуков.
"Направих си труда да поискам от НАП информация кога е бил предоставен трудовият договор на г-н Кошлуков. Изключително интересно е, че само когато е бил програмен директор в ТВ "Алфа", Емил Кошлуков е предоставил трудовия си договор при напускането си - 23 юни 2017. Иначе когато е бил на други трудово-правни отношения, договорът е бил предоставян на датата на сключване на договора", заяви Тошко Йорданов.
"Това навява съмнение, че този договор е сключен със задна дата. Вие не сте си направили труда да проверите това. Ако това е така, то това даже е документална измама. Ще ви предоставя официалната информация от НАП", коментира още той, обръщайки се към СЕМ.
Той също така обясни, че е изискал да му бъде предоставена цялата кореспонденция на ТВ "Алфа", като според него там никъде обаче никъде не фигурирало името на Кошлуков, което отново навявало съмнения, че той е бил директор само на документи.
Наличен е и секретен доклад на ДАНС за хакерската атака срещу БНТ от 6 март тази година. В него имало "интересни неща", заяви Йорданов, но не влезе в детайл, заради секретното естество на данните.
Той цитира и доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изборите от юли 2021, в който се констатират "сериозни нарушения" на БНТ при отразяването на изборите.
Председателят на медийната комисия предаде аргументите и документацията на представителите на СЕМ, които не коментираха въпроса в рамките на заседанието. Предстои предоставената информация да бъде разгледана от медийния регулатор.