След няколко години на съдебни битки британският певец Ед Шийрън може вече да си отдъхне, след като съдът взе решение, че той не е плагиатствал при създаването на своя хит от 2017 г. Shape of You.
Сингълът, който се превърна в едно от най-стриймваните парчета в историята на Spotify, стана предмет на съдебна битка през 2018 г., когато друг изпълнител - Сами Чокри, известен и като Сам Суич, подаде иск в съда срещу Шийрън и другите автори на Shape of You - Джон Макдейд от Snow Patrol и продуцентът Стив МакКътчън, че са копирали елементи от неговата песен Oh Why от 2015 г.
Проблемният момент, заради който Чокри съди Шийрън и компания е повторение в текста на двата припева - Чокри пее в своята песен "Oh why, oh why, oh why, oh", а Шийрън - "Oh-I-oh-I-oh-I-oh", които звучат по подобен начин.
Съдия Антъни Закароли обаче постановява, че известният певец "нито умишлено, нито подсъзнателно е копирал" работата на своя колега.
По думите му макар да има "прилики" между фразата с един такт, която повтаря думите "Oh why" в песента на Чокри и повторението на "Oh I" при Шийран, подобни прилики са "само отправна точка" за един иск за нарушения на авторските права, а в конкретния случай има "значителни разлики" между фразите в песните.
Според него от екипа на Шийран са предоставили достатъчно доказателства, които да покажат, че частта от текста "Oh-I-oh-I-oh-I-oh" произлиза от друго място, а не от песента "Oh Why".
В отговор на решението на съда Ед призова за прекратяване на "неоснователните твърдения" за плагиатство.
Във видео в Instagram, споделено с неговите 37,7 милиона последователи, той говори за специфична култура в музикалната индустрия, която създава среда за подобни искове за нарушени авторски права, тъй като по-известният изпълнител най-често се съгласява на споразумение, независимо дали е копирал чужда творба, просто защото това ще му излезе по-евтино.
"Има само толкова ноти и много малко акорди, използвани в поп музиката. Съвпаденията непременно ще се случат, ако всеки ден в Spotify се пускат по 60 000 песни, което е 22 милиона песни годишно, а има само 12 ноти, които са налични", обяснява още певецът.
Макар да признава болката и емоционалните травми, които и двете страни по този случаи са понесли, той набляга на това, че не е юридическо лице или корпорация, а човешко същество - баща, съпруг и син.
"Съдебните дела не са приятно изживяване и се надявам с това решение да означава, че в бъдеще неоснователни искове като този могат да бъдат избегнати. Това наистина трябва да сложи край", категоричен е Шийрън.
Всъщност именно неговият екип първи завежда делото срещу Чокри през 2018 г., след като той обвинява колегата си в плагиатство.
Адвокатският екип на по-неизвестният изпълнител твърди, че първото дело е заведено, защото PRS for Music - браншовият орган, който събира и разпределя хонорарите от авторски права, е "замразил" всякакви плащания от изпълнения или излъчвания на Shape of You заради създаденото съмнение.
Два месеца след първото дело обаче адвокатите на Чокри завеждат свой иск за нарушаване на авторски права. Оттам твърдят още, че песента Oh Why е била изпратена на Шийрън, за да може той да я чуе и да даде гласност на Чокри.
По време на делото той свидетелства, като от скамейката заяви, че се е почувствал "ограбен" от музикалната звезда и е останал шокиран, когато за първи път чу Shape Of You по радиото.
Но съдията каза в сряда, че доказателствата "предоставят не повече от спекулативна основа" за това, че Шийрън е чул Oh Why.
Това не е първият път, когато Шийран е съден за нарушаване на авторски права. През 2016 г. срещу него е заведен иск за плагиатство за сингъла си "Photograph", а две години по-късно беше съден за 100 милиона долара заради парчето Thinking Out Loud.
Делото за Photograph беше уредено извън съда, но съдебната битка за Thinking Out Loud все още продължава.