Кога ще свърши тази пандемия?
Въпросът сигурно се върти в главата на абсолютно всеки. Тъкмо дойде лъч надежда, че му се вижда краят благодарение на ваксините и новопоявилите се лекарства, и дойде новината за нов вариант на коронавируса, който произхожда най-вероятно от Южна Африка и който силно тревожи специалистите.
Вирусологът Том Пийкок от Имперския колеж в Лондон нарича варианта "ужасяващ", а негов колега заяви пред "Би Би Си", че това е най-лошата версия на вируса, която е виждал.
Какво знаем до момента за Омикрон - мутацията, която наложи спешна среща на Световната здравна организация и спиране на десетки полети от и за Африка?
Специалистите отдавна предупреждават, че ниският праг на ваксинация и свободното разпространение на вируса е благодатна почва за възникването на по-опасни за човека мутации. Освен това те развенчават популярното схващане, че коронавирусът постепенно ще мутира към по-безопасна форма, и са убедени, че е възможно точно обратното.
Новият вариант е установен в лабораториите на Националния институт по заразни болести (НИЗБ) в Йоханесбург. Първите случаи на Омикрон са от провинция Гаутенг, но има подозрения, че той може да е преобладаващ и в останалите осем провинции на ЮАР. Омикрон вече е засечен и на редица други места като Великобритания, Германия, Белгия, Италия, Израел, Боцвана, Хонконг, Нидерландия и Чехия.
Предполага се, че до 90 на сто от инфекциите в Гаутенг биха могли да са от новата мутация. В Хонконг установените случаи са на пътник, идващ от ЮАР, който е успял да зарази и човека в съседната стая в хотела, в който са карантинирани. Надеждата там е карантината да е стопирала разпространението.
Проф. Хелън Рийс, член на СЗО, който отговаря за африканския регион, посочва пред "Гардиън", че сред първите цели на медиците е да установят доколко е разпространена новата мутация и колко е заразна. Рийс посочва, че тепърва ще се отговаря на въпросите доколко тя е по-вирулентна от предходните варианти и колко лесно се предава от човек на човек.
Основните опасения на медици по цял свят са, че Омикрон е много по-заразен от оригинала от Ухан и успява да заобиколи имунния отговор, независимо дали е от ваксина, или преболедуване.
Причината за тези притеснения е, че той има 32 мутации само в шипчестия протеин, който обвива вируса. Именно с фрагменти от този протеин са направени настоящите ваксини, което повдига въпроса дали препаратите, които в момента използваме за имунизация, биха били също толкова ефикасни и срещу мутацията от ЮАР.
Както обяснява проф. Тулио ди Оливера от Центъра по епидемиологични проучвания на Южна Африка, в този вариант има "необичайна концентрация на мутации". Той не крие, че тази мутация е много различна от коронавируса, който до момента е проучван в неговите лаборатории.
Пред "Би Би Си" проф. Оливера уточнява, че екипът му открива 32 мутации в шипчестия протеин и още поне 50 - в останалата част от вируса.
"Омикрон ни изненада, защото е направил голям скок в еволюцията и има далеч повече мутации, отколкото сме очаквали", допълва професорът. Само в рецепторите за свързване, с които вирусът се прикрепя към организма, са намерени 10 мутации. За сравнение, Делта вариантът, който в момента преобладава в света, има само две мутации в тази си част.
Такъв брой мутации, предполага Оливера, идва от един-единствен пациент, който не е успял да пребори вируса. Той подозира, че е възможно да става въпрос за пациент със СПИН или друго заболяване, което потиска сериозно имунната система.
Появяват се и тревоги, че е напълно възможно новата мутация на коронавируса да се разпространява още по-бързо и от Делта варианта.
От НИЗД в Йоханесбург наблюдават десеткратно увеличение на случаите на инфекцията в сравнение с началото на ноември. Оттам посочват още, че темпът на нарастване на положителните проби е невероятно бърз и не е изключено това да се дължи на новия вариант, който освен силно мутирал, да се окаже и по-вирулентен.
Други специалисти предупреждават да не се избързва със заключенията. Проф. Ричард Леселс пред "Гардиън" припомня, че в миналото е имало още няколко варианта на коронавируса, които са били следени внимателно и са предизвиквали притеснения, но те накрая са се оказали безпочвени.
Той дава пример с Делта варианта, който действително е по-заразен, но не води до по-тежко протичане на болестта и ваксините все още работят ефикасно срещу него. Да, има някои признаци, че трябва да сме обезпокоени, но все още е твърде рано за категорични изводи, посочва Леселс.
Все още не е ясно и как новият вариант би се държал в страни, в които ваксинционното покритие е сериозно.
В ЮАР са напълно ваксинирани малко над 20 на сто от пълнолетните граждани. Предполага се, че немалка част от жителите там са преминали през инфекцията, но както в много държави, и там статистиката е безсилна да покаже точно колко души са се сблъсквали със заразата.
Не е маловажно, че Омикрон се появява в момент, в който редица страни обмислят разхлабване на мерките за пътуване. САЩ и Нова Зеландия например обявиха, че постепенно ще започнат да допускат напълно ваксинирани туристи, но неблагоприятно развитие на пандемичната обстановка може бързо да ги откаже от тези планове.
Вече редица страни започнаха да забраняват - за момента временно - пътуванията от и до Южна Африка.
Съветите на медиците за момента остават непроменени, а именно - ваксинирайте се и носете маски на закрити места. Националната служба по здравеопазване на Великобритания съветва всеки, който е бил ваксиниран преди шест или повече месеца, да си постави бустерна доза, а който не се е имунизирал - да го направи възможно най-скоро.
Същите са препоръките на американските и на редица от европейските здравни власти.