Властите в Китай са напълно наясно, че замърсяването е реален проблем.
Огромните балони от смог, обхващащи големите градове на страната, понякога са толкова тежки, че стават по-гъсти и от мъгла в есенен ден, а местните са принудени да носят маски, много преди коронавируса да навлезе като понятие.
И все пак въпреки всички ангажименти, поети от управляващата комунистическа партия, за справяне с въглеродните емисии и намаляване на замърсяването, има един фактор, който може да подкопае всички климатични цели на страната, за който властите са склонни да си затворят очите - китайските "мини" за биткойни.
Според проучване, публикувано във вторник в научното списание Nature, китайските установки за копаене на криптовалути, които задвижват близо 80% от световната търговия с криптовалута, представляват съвсем реална опасност за поетите от Пекин задължения за намаляване на емисиите от въглерод във въздуха.
Макар терминът да навява образи за прашни миньори, омацани целите в сажди, докато копаят в земята за ценни метали, въпросните мини, чрез които се "копаят" кроптовалути, всъщност са обекти, в които са разположени множество мощни компютри, чиято работа е да извършват сложни математически изчисления, криптирания, декриптирания и т.н., като те създават гръбнака на трупащата популярност блокчейн технология.
С всички тези изчисления компютрите генерират криптовалути, но паралелно с това те консумират огромни количества електроенергия. Проблемът се задълбочава от това, че голяма част от тази електроенергия за китайските биткойн мини идва от ТЕЦ-ове на въглища. И иронично - от съвсем обикновените мини.
Изследването стига до извода, че китайските мини за криптовалути биха произвели 130,50 милиона тона емисии на въглероден диоксид до 2024 г., ако не бъдат затворени.
За сравнение авторите на доклада към изследването посочват, че това количество е приблизително равно на общите годишни емисии от парникови газове за Италия или за Саудитска Арабия - две държави, които имат още много какво да направят за овладяването на въглеродния си отпечатък.
Същевременно с това обаче Китай не може просто така да се откаже от своите крипто мини. Според данните на Nature към април 2020 г. китайските компании с достъп до евтина електроенергия и оборудване са отговорни за управлението на 78,89% от всички биткойн операции по света.
Или казано с други думи - Китай не може просто така да се изключи от този процес, защото това би довело до тотален срив на целия пазар на криптовалути - по-голям от всичко, което въпросният пазар е виждал досега.
В момента около 40% от тези обекти за "копаене" на криптовалути, са захранвани с електричество, идващо от ТЕЦ-ове на въглища, докато останалите използват възобновяема енергия.
Но тези въглищно-интензивни съоръжения са толкова големи, че в крайна сметка биха могли да подкопаят екологичния ангажимент на Пекин да достигне пикови емисии до 2030 г. и да станат неутрални до 2060 г., предупреждават учените, извършили проучването.
"Интензивната експлоатация на криптовалути в Китай може бързо да се превърне в заплаха, която потенциално би могла да подкопае усилията за намаляване на емисиите", коментира пред АФП Уанг Шуянг, съавтор на изследването от Китайската академия на науките.
По думите му китайското правителство трябва да се съсредоточи върху модернизирането на електропреносната си мрежа, като паралелно с това работи за осигуряване на стабилно снабдяване от възобновяеми източници.
Той добавя също така, че самите "миньори" трябва да търсят да развиват бизнеса си с копаене на криптовалути в райони, където електроенергията идва от възобновяеми източници, тъй като в Китай в момента тя е на по-ниска цена от тази, идваща от горене на въглища.
Тази година се очаква индустрията за добив на биткойни да консумира 0,6% от общото производство на електроенергия в света.
Това количество е по-голямо от цялата годишна нужда от електричество, която Норвегия има нужда като студена, северна страна с население от над 5 млн. души, според индекса за потребление на електроенергия от мини за биткойни, изготвян от университета в Кеймбридж.
Междувременно цената на биткойните се е повишила пет пъти през изминалата година, достигайки рекордното ниво от над 70 000 евро през март и сега се движи малко под границата от 69 000 евро.
Предвид печалбите, които могат да бъдат реализирани, Уанг смята, че налагането на данъци върху въглерода не е достатъчно, за да възпре крипто миньорите.
През 2019 г. Китай забрани търговията с криптовалути като част от борбата с прането на пари. Но "добивът" на биткойни все още остава е разрешен и по нищо не личи властите в Пекин да имат намерение да променят това.