Не едно и две мемета и пародийни клипове в социалните мрежи показват испанците като хора, които предимно спят - заради традиционната сиеста в страната.
Сега обаче "шегата" е напът да се превърне в закон. Правителството в Испания предлага промяна в трудовото законодателство, с което официалната работна седмица да се намали от 40 на 37,5 работни часа.
Поправката първо трябва да бъде одобрена от парламента, след което работното време на над 12 млн. заети в Испания ще бъде намалено с 2,5 часа седмично.
Мярката касае основно хора на пълен и непълен работен ден в частния сектор - предимно работещи в сферата на търговията, производството, хотелиерството и ресторантьорството и строителството.
••• В страната има и други облекчения:
Целта е да се подобри производителността на труда и да се намалят отсъствията от работа, е мотивацията на министерството на труда на Испания. "Осъвременяваме сферата на труда и помагаме на хората да са малко по-щастливи", поясни ресорният министър Йоланда Диас.
Страната има опит с намалената работна седмица - 37,5-часовият режим вече е в сила за държавните служители.
Напълно според очакванията синдикатите подкрепиха проектозакона, а представителите на бизнеса - не.
Работодателите се опасяват, че това може да окаже негативно влияние на пазара на труда и безработицата, както и да удари някои сектори.
40-работната седмица е най-разпространена в Европа на ниво законодателство. У нас Кодексът на труда задава същата рамка за нормалното работно време.
Нещата обаче изглеждат малко по-различно при статистиката на Евростат за реалното средно отработено време - часовете на заетите на пълен и непълен работен ден. В статистиката е включен извънреден труд, който не се компенсира, и е изключено времето на болнични и празнични дни.
Така, според данните за 2023 г., в Испания реалните часове труд седмично на основната работа на заетите са били едва 36,4. Освен че това е под предложеното официално намаление на работното време, тези часове труд са и малко над средните 36,1 за Европа.
Най-кратката работна седмица според реално изработените часове е в Нидерландия - средно 32,2 часа, следвана от Австрия - 33,6 часа, и Германия - 34 часа.
На другия полюс са Гърция с 39,8 часа, Румъния - 39,5, Полша (39,3) и България със средни реални 39 работни часа седмично.
Общата тенденция в последните години е за намаляване на работната седмица, като изключение в Европа прави само Гърция, където за някои сектори беше официално разрешена 6-дневна работна седмица.
В редица страни бяха проведени пилотни експерименти за 4-дневна работна седмица.

Може би най-успешният пример за намалено работно време е Исландия, където вече около 90 на сто от работещите имат право да се трудят на намалени часове - от стандартните 40 на 36 часа.
В Белгия пък от 2022 г. е в сила закон, който позволява да се работи само 4 дни, но за същите часове като за нормална работна седмица , т.е. заетите имат право да решат дали да се трудят 40 часа за 4, а не за 5 дни.
Тъй като това е сериозно натоварване, не е случайно, че интересът към тази възможност не е голям - под 1% от заетите са заявили, че искат редуцирана работна седмица с по-дълги работни дни.
4-дневната работна седмица беше тествана и в самата Испания.
Там през 2022 г. правителството започна да финансира схеми, с които работодатели да намалят времето за труд, но без да пипат заплатите.
Целта на програма беше да се провери дали това ще доведе до ръст на производителността.
••• Плюсове и минуси и от други места:
Част от проекта беше и едномесечна схема за редуцирана работна седмица във Валенсия. Резултатите от теста там показаха, че участвалите работници се радват на намаление на стреса с 35% и на 64 на сто ръст на количеството сън.
Мнозинството са прекарали повече време с приятели, над една трета са били физически по-активни, а близо половината са увеличи времето за четене. Участвалите в проекта декларират и че се чувстват по-здрави, по-щастливи и удовлетворени.
Резултатите от досегашния опит, както и коалиционното управленческо споразумение между Социалистическата партия и крайнолевите "Сумар" за въвеждане на 37,5-часова работна седмица до края на 2025 г. доведоха до настоящия законопроект.
Ако проектът мине и през парламента, където правителството на премиера Педро Санчес няма стабилно мнозинство, ще можем само да честитим на испанците допълнителния половин час сиеста дневно.
___
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria, Kaufland, Силвър Стар.