Елизабет Холмс, бившият главен изпълнителен директор на стартъпа за кръвни тестове Theranos, беше осъдена на над 11 години затвор.
Холмс, която някога беше смятана за един от най-големите вундеркинди на Силициевата долина, се призна за виновна по три обвинения в измама на инвеститори и по още едно в заговор за измама. Освен тези 11 години в затвора тя ще има и още три години пробация.
Съдията по делото Едуард Давила от съда в Сан Хосе, щата Калифорния, постанови, че срокът на наказанието ще започне да тече от 27 април 2023 г. Очаква се адвокатите на Холмс да поискат от съдията да й разреши да остане под гаранция за срока на обжалването.
Прокуратурата искаше присъда от 15 години лишаване от свобода за Холмс, като според помощник-прокурор Джеф Шенк подобно наказание би "отправило послание, че целта не оправдава средствата".
Екипът от адвокатите на бизнесдамата лансира тезата, че за разлика от други подобни дела за корпоративни измами, основателят на Theranos не е действала от алчност, използвайки парите от инвеститорите за "яхти и самолети, а вместо това ги е влагала за "изграждане на медицинска технология".
Оттам също подкрепиха становището си с повече от 130 писма, изпратени от роднини, приятели и бивши колеги, които се изказват ласкаво за бизнес дамата.
Прокурор Шенк контрира с това, че макар Холмс да не е реализирала финансови печалби, тя все пак е спечелила слава, възхищение и определен начин на живот от измамата, като по думите му това също са облаги, които обвиняемата е получила.
Все пак съдия Давила заключи, че макар основателката на Theranos да не е била мотивирана от алчност, тя си е послужила с измама, за да накара инвеститорите да повярват, че нейната компания може да направи много повече, отколкото самата Холмс е предполагала, че е възможно.
Той също така определи действията ѝ като симптоматични за най-лошото в Силициевата долина.
Преди съдия Едуард Давила да издаде присъдата си в петък, Холмс прочете изявление пред съда, в която тя се извини през сълзи на инвеститори и на пациенти за това, че ги е подвела.
"Съкрушена съм от грешките, които направих. Изпитах дълбока болка за това, през което минаха хората, защото аз ги провалих. Съжалявам за провалите си с всяка клетка от тялото си", прочете тя пред съда.
Съдя Давила определи Холмс като "брилянтен" предприемач и допълни, че провалът е нещо нормално, но провалът чрез измама не е приемлив.
В своя пиков момент компанията за иновативни кръвни изследвания Theranos беше оценявана на 9 млрд. долара. Стартъпът е основан през 2003 г. от Холмс, която по това време е само на 19 години и следва все още в Станфордския университет.
Година по-късно тя получава стипендия за изследователски проект, но въпреки това се отказва от следването си, за да преследва кариера в бизнеса. Холмс успява да убеди своя преподавател по химическо инженерство Чанинг Робъртсън да използват парите за разработване на новаторска система за кръвен анализ.
Нейната идея е да създаде устройство, което може да извършва десетки анализи и да диагностицира стотици заболявания само с една капка кръв, взета от пръста.
Идеята за подобно иновативно изобретение привлича солидни инвеститори, сред които медийния магнат Рупърт Мърдок и технологичния магнат Лари Елисън, като компанията набира над 900 млн. долара.
Проблемът е, че Theranos обещава, че разполага с революционното си изобретение и обещава, че ще промени коренно здравната индустрия по начин, който да позволи само с няколко капки кръв да се откриват заболявания като рак и диабет.
Стартъпът се превръща в една от водещите компании в Силициевата долина, а Елизабет Холмс бива сравнявана със Стив Джобс, Илон Мъск и Марк Зукъръбърг.
През 2015 г. обаче разследване на Wall Street Journal разкри, че твърденията са лъжа и технологията за кръвен тест всъщност не работи. Това доведе до завеждането на множество дела срещу компанията и след това до фалита ѝ.
През 2018 г. официално беше заведено дело срещу Холмс и партньора ѝ и нейна половинка Рамеш Балвани. Делата срещу двамата се гледат отделно, като той беше признат за виновен това лято и все още изчаква присъдата си.
През януари тази година жури от съдебни заседатели определи, че Холмс е виновна и по четирите обвинения срещу нея, след като прокурорите представиха доказателства и свидетелски показания, че тя е знаела, че разработената от нея технология не работи, но въпреки това я е представяла пред инвеститори.
Някои експерти определиха присъдата на основателната на Theranos като предупреждение към всички мениджъри в Силициевата долина, че има реални последици за всички иноватори, които подвеждат инвеститорите си.
Историята на Елизабет Холмс провокира създаването на редица подкасти, книги, а наскоро беше описана и в сериала The Dropout.