Снимка на мечоопашат рак (познат и като подковообразен рак), във водата над който се носят три риби, донесе на автора си голямата награда "Фотограф на дивата природа на 2023 г." (Wildlife Photographer of the Year 2023).
Автор на снимката е френският фотограф и морски биолог Лорен Балеста.
Уловеният на снимката рак е от вид, който е оцелял над 100 милиона години, но сега е застрашен от унищожение на хабитата си и от прекомерен риболов. Причината за последното е, че рибари го ловят както за храна, така и заради синята му кръв, която има роля в разработката на ваксини.
Кейти Моран, председател на журито на тазгодишния фотографски конкурс, посочва, че на снимката на Балеста е уловен един застрашен вид, който в същото време има и ключова роля за човешкото здраве.
С впечатляващия кадър френският биолог и фотограф Лорен Балеста става едва вторият човек в 59-годишната история на конкурса, който печели голямото отличие за втори път.
Wildlife Photographer of the Year се продуцира от Природонаучния музей в Лондон, a Webcafe.bg получи разрешение да покаже снимките на своята аудитория.
Другият голям победител от тазгодишният конкурс е 17-годишният Кармел Бехлер от Израел, който получава приза "Млад фотограф на дивата природа на 2023 г.".
Бехлер е отличен за неговата снимка "Къща на бухалите край пътя", в която е уловил не само два бухала, гледащи любопитно от изоставена сграда, но и светлините на преминаващите автомобили.
Отличието му е връчено заради това, че в снимката си съчетава унищожението на хабитати и адаптацията, обяснява Кейти Моран. "Повдига въпросът: ако дивата природа може да се адаптира към нашата среда, защо ние не можем да уважаваме тяхната?", допълва председателката на журито.
Двамата отличени с най-голямата награда са избрани от победителите в общо 19 категории, показващи богатото разнообразие на живота на планетата Земя.
Нашите фаворити сред снимките на победителите може да видите в галерията горе.
Д-р Дъг Гaр, директор на Природонаучния музей в Лондон, посочва, че снимките на тазгодишните победители са доказателство за човешкото отражение върху природата - както позитивно, така и негативно такова. По думите ми обещанията в глобален мащаб трябва да се превърнат в действия, ако искаме да спрем упадъка, който причиняваме на природата.
Именно в Природонаучния музей в Лондон ще има изложба със снимките, но и с видеа, които показват колко важно е фотографирането на дивата природа.
Междувременно започва и шейсетото издание на конкурса Wildlife Photographer of the Year, като в него могат да кандидатстват хора с всякаква националност, опит и възраст. Снимките си те ще могат да изпращат от 16 октомври, понеделник, до 7 декември т.г.
Тук може да научите повече за конкурса и да си запазите билет за изложбата, в случай, че планирате посещение във Великобритания: https://www.nhm.ac.uk/wpy