Със 181 гласа "за", 0 "против" и 33 "въздържал се" бях одобрени промените в състава на Министерския съвет.
Депутатите от "Възраждане" не участва в гласуването, докато 33 народни представители от ДПС предпочетоха да се въздъръжат. От "ГЕРБ-СДС" пък подкрепиха рокадата.
С това на мястото на Стефан Янев като министър на отбраната се зае от предложения днес Драгомир Заков.
След встъпването му в длъжност, новият министър на отбраната положи клетва пред депутатите.
"Заклевам се в името на република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се", каза Заков пред народните представители.
Изборът на Заков беше предшестван от бурни дебати в Пленарната зала.
По-рано през деня премиерът Кирил Петков обяви, че именно Заков ще е номинацията за нов военен министър.
До вчера се смяташе, че постът ще бъде предложен на Тодор Тагарев, но в последния момент е била направена промяна и за министър ще бъде издигнат Заков.
"Няма по-подготвен човек от него - той е посланик на България в НАТО", заяви Петков, като увери, че номинацията е съгласувана с коалиционните партньори, които твърдо застават зад предложението на кабинета.
"Проф. Тодор Тагарев ще подкрепя със съвети Заков. Единственото, което беше важно да се каже е, че колективната сигурност на ЕС е в различна рамка само колкото да се погледне националната сигурност. Няма по по-подготвен човек от него, той знае цялата национална сигурност", допълни още премиерът.
Петков потвърди още, че е консултирал кандидатурата на Драгомир Заков с президента Румен Петков и с коалиционните партньори, като няма отпор за предложението.
"Правителството ясно знае, че трябва да имаме много ясна политика. Всяка една от политическите партии в коалициите разбира, че няма как един министър сам да си прави политики", коментира Кирил Петков.
Драгомир Заков е на 46 г., като в момента заема поста на постоянен представител на България в НАТО.
Магистър е по международни икономически отношения от Университета за национално и световно стопанство (УНСС) - 1994-1999 г.
Има редица допълнителни специализации в различни международни програми: Програма за изследвания в областта на сигурността "Джордж Маршал" - Гармиш Партенкирхен (2009 г.); Курс на високо равнище по Обща политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на ЕС в Европейския колеж по отбрана (2015-2016 г.); Курсове по въпроси на неразпространението и разоръжаването към Женевския център по политика за сигурност и Женевската дипломатическа академия (2012 г.). Като наборен военнослужещ (2000-2001 г.) Заков е бил част от българския екип, осъществявал логистична координация на ешелоните на КФОР, преминаващи през територията на Република България. За участието си в логистичната подкрепа на операция "Джойнт Гардиън" e награден със сертификат - грамота от Въоръжените сили на САЩ.
Драгомир Заков е дипломат от кариерата с дългогодишен опит в дипломатическата служба, притежаващ богата експертиза по въпроси на политиката за сигурност. Заемал е ръководни длъжности в МВнР - началник на отдел в дирекция "ООН и сътрудничество за развитие" (2014-2016 г), и директор на дирекции "НАТО и регионална сигурност" (2016-2017) и "Политика за сигурност" - 2017 г. - до момента. Има личен дипломатически ранг "пълномощен министър".
От 2002 г. последователно е работил в структурата на МВнР в отделите "ОССЕ и регионална сигурност" и "Контрол на въоръженията и неразпространение", дирекция "НАТО и международна сигурност", както и в дирекцията "Политика за сигурност".
В задгранични мисии е работил в Постоянната делегация на Република България към НАТО в Брюксел (2004-2008) и в Постоянната мисия на Република България към Службата на ООН и другите международни организации в Женева. По време на мандата си в Брюксел е бил заместник национален представител в Групата на високо равнище на НАТО по контрол на конвенционалните въоръжения - до доайен на Групата на служителите към Групата за ядрено планиране на НАТО. В рамките на мандата си в Женева е придобил опит като временно управляващ дипломатическата мисия в различни периоди. Бил е съпредседател на Комитета по Общия статут на Конвенцията на противопехотните мини и координатор на Източноевропейската регионална група към Конвенцията по конвенционалните оръжия. През декември 2016 г. Заков ръководи българската делегация за Срещата на министрите на държавите - участнички в ОССЕ, домакинствана в Хамбург от тогавашния германски външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Драгомир Заков е назначен с указ на президента на Република България от 2019 г. за постоянен представител на Република България в Северноатлантическия съвет към Организацията на Северноатлантическия договор, който пост заема и към настоящия момент.
Владее английски и френски език, взел е успешно изпит на равнище "профисионално владеене" на руски език към Езиковия център на ООН в Женева.
Според БНР причината да бъде посочен той, а не да се върви напред с номинацията на Тодор Тагарев за министър са възражения от страна на БСП.
До ситуацията се стигна, след като вчера премиерът Кирил Петков поиска оставката на военния министър Стефан Янев заради разминавания в позициите и отправени коментари от страна на Янев, които Петков е сметнал за неуместни.
Късно в понеделник вечерта пък самият Янев коментира, че по никакъв начин не може вече да е част от настоящото правителство, като благодари за силната публична подкрепа, която е получил, след като е била поискана оставката му.