ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС успяха да постигнат споразумение за бъдещето на кабинета. След интензивни преговори трите парламентарни групи са постигнали разбирателство по водещите разделителни теми.
На брифинг в Народното събрание шефката на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова обяви, че заедно с ДПС ще влязат в сряда в пленарна зала, за да "покажат, че евроатлантическото мнозинство съществува".
Участие в интензивните преговори между трите формации е взел и финансовият министър Асен Василев.
По думите на Атанасова на срещата ГЕРБ-СДС и ДПС са поставили три условия, които засягат дерогацията за руския петрол, бюджета за 2024 г. и "демонстрацията на евроатлантическото мнозинство".
На срещата Асен Василев е уверил, че в бъдеше трите партии няма да влизат в синхрон с опозицията - БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ" при гласувания в Пленарната зала - нещо, което ПП-ДБ направиха при гласуването за моменталното отпадане на дерогацията, предложено от ГЕРБ.
Относно самата дерогация, е постигнато съгласие тя да бъде отхвърлена на две стъпки.
"Първата стъпка е от 1 януари спиране на квотите за износ. Втората стъпка е от 1 март - окончателна отмяна на дерогацията, като за този преходен период сме се съгласили единствено и само, за да няма финансови сътресения на пазара, а именно тези щети от повишение на цената на дизела и бензина да бъдат поети от българските граждани", обясни Десислава Атанасова.
Другата спорна тема между трите формации - Закона за държавния бюджет за 2024 г., също е намерила своето решение.
"По отношение на Закона за държавния бюджет - намерихме възможности всички искания на парламентарните групи по отношение на приходите и разходите да бъдат удовлетворени", каза още председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС.
Йордан Цонев от ДПС заяви, че тяхната група е поставила условие за подкрепа за Бюджет 2024 - в него да има приоритетен списък за инвестиции към общините.
Асен Василев обясни, че основната промяна в плансметката за догодина, която е била договорена, е това, че отпада вноската от "Газпром".
"Не е 100% сигурно, че тя ще бъде реализирана в приходната част, а в същото време със същата сума се намалява и разходната част в частта "Капиталови разходи". Те падат от малко над 12 млрд. до малко под 10 млрд. лева. Останалата част на бюджетната рамка остава непроменена", заяви финансовият министър.