На 16 март 1995 г. в Атина се играе двубоят между Олимпиакос и ЦСКА Москва, който остава в историята на баскетбола като "Отровният мач". Няколко играчи на "армейците" се борят за живота си в болници в гръцката столица, а ФИБА отказва да отложи срещата.
Руснаците не посмяват сами да вземат решението и да не излязат на паркета заради глоба от 50 хиляди долара за нарушаване на договора за телевизионното излъчване. През второто полувреме на решителния сблъсък играят с трима срещу петима срещу озлобените гърци.
Гръмва огромен скандал, но от международната федерация отказват да проведат разследване на случилото се, което е изключително съмнително и буди недоумение и до днес.
Предисторията
През сезон 1994/95 ЦСКА събира почти всички руски звезди от талантливото поколение на страната. Там са Карасев, Куделин, Кисурин, Панов, Корнев, Курашов, Спиридонов, Моргунов и др. Отборът е воден от Станислав Еремин и громи наред, въпреки че клубът е във финансова криза, ръководството бави заплатите, а често в домашната зала дори няма топла вода.
Всичко това не попречва на ЦСКА да направи фурор в турнира за Европейската купа (аналог на съвременната Евролига). В груповата фаза "армейците" побеждават Реал Мадрид със Сабонис и Панатинайкос. Завършват трети в потока си и продължават към плейофите, където съперник им е могъщият Олимпиакос с бюджет от над 20 милиона долара на сезон. Гърците, естествено, са смятани за супер фаворити, но в първия двубой от четвъртфиналната серия губят с 30 точки разлика в Москва (65:95).
"Сигурен съм, че през 1995 г. ЦСКА имаше всички шансове да стигне до Финалната четворка и да се бори за шампионската титла", твърди наставникът Еремин.
Но за да се случи това, "армейците" трябва да спечелят един от двата двубоя срещу Олимпиакос на гръцка земя. Не без помощта на съдията атинският гранд взима втората битка с 86:77, а преди решителния сблъсък се случва непоправимото.
"Преди първия мач домакините, както повеляват традициите, бяха оставили минерална вода до нашата скамейка - разказва легендарният масажист на отбора Аскер Барчо. - Опаковката беше запечатана. Знам това, защото аз я разкъсах, за да си взема една бутилка и отпих глътка от нея. Целият тим пи от тази вода на загрявката и по време на мача. След края подканих момчетата да вземат останалите бутилки за хотела. Никита Моргунов грабна едно шише, стисна го и от него излезе малка струйка. Тогава никой не придаде никакво значение на това. Казахме си: "Пробито е, има дупчица..." Но много скоро всичките ни основни играчи се почувстваха зле. Игор Куделин каза, че в стаята е започнал да халюцинира, лицето на Василий Карасев се изопна, Евгений Кисурин пък на следващия ден не можа да се добере до кафенето, което беше на 50 метра от хотела."
"Преди тренировката всички в тима бяхме оклюмали - спомня си Никита Моргунов. - Усещах се, че периодично изключвам за минутка-две и не знам какво се случва. Пристигнахме в залата и започнахме да загряваме. Както обикновено, започнах да стрелям към коша и изведнъж чувам Еремин: "Никита, спри да правиш глупости!" И тогава се усещам, че главата ми е клюмнала на рамото... След врата, започнаха да отказват и да се стягат и мускулите на краката и гърба. Не можех да ходя. Същото се случи и на Куделин. Изведоха ни под мишниците от залата и ни откараха в най-близката болница."
Първоначално в треньорския щаб на ЦСКА решават, че играчите не са закусили добре и им е прилошало. Но двуметровите здрави момчета изглеждат странно. Куделин и Моргунов са се прегънали на няколко и едва дишат... Постепенно започват да окапват и други, а в линейката Панов се тресе от тежки конвулсии и от устата му излиза пяна.
"Беше ясно, че във водата са сложили лекарство, което въздейства на централната нервна система - коментира лекарят на ЦСКА Олег Парфенов. - Лечението е ясно - детоксикация за разреждане на отровата и отстраняването ѝ от тялото чрез урината. Гръцките лекари, с които общувах чрез преводач, казаха, че не откриват нищо нередно в организмите на играчите. Но когато направихме тестове в Москва и изследвахме водата, стана ясно, че момчетата са приели огромна доза психотропно лекарство, наречено халоперидол. Заплахата за живота на баскетболистите наистина беше реална. Ако не беше навременната им хоспитализация, можеше да се стигне до някой спазъм на сърдечния мускул."
Четвъртият откаран в болницата е Андрей Корнев, петият - Карасев. И всички те са на различни места в гръцката столица.
Случайност? Едва ли.
***
Преди четвърт век групите за мачовете в евротурнирите са от десетима, а заради хоспитализациите Еремин остава само с петима баскетболисти на разположение. Но и те не са в най-доброто си състояние. Всички са пили от водата. Логично изниква въпросът за отлагане на срещата.
"Всички бяхме много уплашени - спомня си треньорът. - Страхувахме се за момчетата, които бяха по болниците. Стряскаше ни и глобата за телевизионното предаване. Не забравяйте, че става въпрос за 1995 г. Не можех сам да поема отговорност за отказ да излезем за двубоя, тъй като все още не бяха изяснени обстоятелствата около отравянето. От ФИБА също настояваха да играем.
Делегатът на мача поиска медицинско, че баскетболистите са отровени и не могат да играят. Гръцките лекари обаче категорично отказаха да издадат каквито и да било документи. Твърдяха, че са направили 25 различни анализа и не са открили нищо съмнително. Неявяването ни щеше да ни струва 50 хиляди долара. Сега тази сума изглежда нищожна, но тогава финансовата ситуация в клуба беше критична."
Реакцията на Москва с нищо не помага на закъсалите в Атина "армейци". Тогавашният председател на руската антидопингова комисия казва, че нищо не е изключено, включително и баскетболистите на ЦСКА да са взели допинг. Гръцката преса само това чака и раздухва слуха, че гостите са допингирани.
"Искахме да отмъстим за момчетата и дори не мислехме, че сме обречени - спомня си един от петимата "здрави" Андрей Спиридонов. - Хвърлихме се на амбразурата като Матросовци. От дистанцията на времето разбирам, че не е трябвало да играем..."
Петима срещу трима
Ето какво пише кореспондентът на "Спорт Експрес" от Гърция:
"16 март. Пристанищното предградие на Атина Пирея. В задимената 15-хилядна зала "Peace and Friendship" не се долавя ни най-малък мирис на мир и приятелство. Феновете на Олимпиакос посрещнаха отбора ни с жестове, имитиращи спринцовка във вените. Вадеев, Кисурин, Спиридонов, Грезин и Курашов - само петима, но излезли като за последна битка. О, чудо! Обезкървената петица поведе с 5:0 във 2-рата минута, после 12:5, 16:7, 21:19, 28:27 в 16-ата! Обърканите гърци не разбираха какво се случва..."
В 5-ата минута на второто полувреме (тогава мачовете се играят във формат две по 20 минути) ЦСКА остава с четирима, след като Курашов е отстранен за пет фаула, а 6.10 минути преди финалната сирена Спиридонов се контузва и излиза. С петима срещу трима Олимпиакос натрупва 20 точки преднина, преди треньорът им да извади двама от игра. Междувременно още един от "армейците" е изгонен за фаулове и ЦСКА остава с двама, но Спиридонов влиза на куц крак, за да спаси мача и той да не бъде прекъснат.
Собственото разследване
След завръщането си в Москва ЦСКА започва собствено разследване. Категорично е установено наличието на халоперидол във водата и в организмите на играчите. ФИБА обаче не предприема никакви мерки и признава резултата от мача за валиден. Отделно "армейците" закъсняват със сроковете да предявят претенциите си пред компетентните органи и да започне дело.
"Вероятно това престъпление не беше съгласувано с шефовете на Олимпиакос - смята директорът на ЦСКА Юрий Юрков. - Отровителите не бяха професионалисти. Съдържанието на халоперидол във водата беше твърде високо. За да ни елиминират от битката, щеше да е достатъчна много по-малка доза."
Спазъм на сърцето щеше да доведе до смърт
Официалното разследване е отказано от ФИБА, въпреки че помощ на "армейците" е предложена от Панатинайкос, вечния враг на Олимпиакос. От ПАО са готови да свидетелстват, че случилото се не е прецедент. В миналото са тровени и други опоненти на "червено-белите" от Пирея. Международната федерация пак не предприема нищо.
Тежкият медикамент обаче предизвиква тежки последици, а халоперидолът принуждава Андрей Спиридонов да сложи преждевременен край на кариерата си.
"Това е ужасно лекарство - разказва той. - Действа върху пикочно-половата система и е много опасен в силни дози. В Атина тялото ми издържа, въпреки че навярно бях пил повече от водата от всеки друг. Но в един момент започнаха проблеми с бъбреците и черния дроб и в резултат на това трябваше да сложа край на кариерата си. За други от момчетата този инцидент също не мина без трайни увреждания. Добре, че оцеляхме."
"Изглеждахме като пациенти с церебрална парализа - спомня си Игор Куделин. - Конвулсии, тремори, увиснали на една страна глави... Не можехме да ходим, краката ни бяха на Х. В болницата се задушавах, усещах очите си как излизат от орбитите, от мен течеше пот. Няколко часа по-късно лекарите измислиха какво да ми инжектират. Казаха, че съм късметлия. При спазъм на сърцето, краят щеше да е фатален."