Още помня колко скептично настроен бях някога към Breaking Bad, когато приятели ми разказваха сюжета. Чудех се - с тогавашния си младежки, привикнал на зрелища акъл - какво толкова добро може да излезе от историята на болен учител по химия, който започва да произвежда наркотици, за да подсигури семейството си преди да си отиде.
Първият ми опит да го гледам също беше неуспешен - спрях го още след откриващата сцена със записващия признанието си Уолтър Уайт (Брайън Кранстън, познат ми дотогава като "бащата на Малкълм"), мандахерцащ се по бели слипове из пустинята на Ню Мексико.
Ах, глупава младост... Трябваше ми още известно време преди да дам нов шанс на сериала и да бъда завладян от великолепното писане на създателя и сценарист Винс Гилиган, внимателно премислените картина и звук и отдадените изпълнения на актьорския състав, начело с перфектния Кранстън.
Няма да се уморя да препоръчвам Breaking Bad на всеки, който иска великолепно разказана и заснета история в епизодичен формат. След всички сериали, с които съм се сблъсквал от тогава до днес, лично за мен този на Гилигaн остава най-великият.
За разлика от друг претендент за титлата, за който мнозина ще се сетят, качеството не спадаше със сезоните - третият беше по-муден (ох, тази Скайлър), но след това Breaking Bad набра невиждана инерция и завърши с перфектен пети сезон. Най-важното - знаеше кога да спре, както сме коментирали и преди.
Но не за Breaking Bad става дума в заглавието, а за неговият сякаш дори по-слабо популярен у нас спиноф - Better Call Saul.
Подобно на предшественика си в началото, това шоу не се радва на масовия интерес, който предизвикват сериалите за супергерои или широко рекламирани жанрови поредици с насока фентъзи или фантастика.
Better Call Saul остава в периферията на зрителското внимание, подобно на вкусно ястие, чиито качества са скрити под похлупак, поради което е пренебрегвано за сметка на другите по-семпли и по-леснодостъпни предложения на масата.
Началото на шестия и последен сезон на сериала обаче е хубав повод да направим това, което до момента не е правено по-подробно в Webcafe.bg - да ви го препоръчаме горещо, както гласи клишето. Защото ако има телевизионно ястие, което да си заслужава усилията, преди да му се насладите, то това е именно Better Call Saul.
Един увлекателен разказ за компромисите, които правим в името на успеха, и как понякога не се отплаща да бъдеш добър. Всичко това разказано с живи, запомнящи се герои и чрез аудиовизуално съвършенство, което на моменти надхвърля техническите качества на Breaking Bad.
Ако пък сте фенове, но срещате трудности да убедите своите собствени приятели да се докоснат до тази телевизионна магия, пратете им този текст. Може пък да помогне.
Без значение дали сте гледали Breaking Bad или не, следва да знаете, че Better Call Saul се явява самостоятелна предистория на един от персонажите там - устатия адвокат Сол Гудман (Боб Оденкърк), който работи със съмнителни хора със съмнителни доходи. Спинофът се фокусира върху това кой е бил Сол преди да надене шарените костюми, абсурдните вратовръзки и да се обгради с кич по вкуса на престъпната му клиентела.
Защото преди Сол го има Джими Макгил - неудачник, имал някога проблеми със закона и опитващ се, по светлия пример на успешния си по-голям брат, да стане адвокат. Проблемът е, че никой не приема Джими сериозно. Той е аутсайдер и дори когато дава всичко от себе си и върши добро се намира кой да му се изплюе върху лицето. Понякога дори собственият му брат.
Постепенно Джими осъзнава, че има и друг начин - да огъваш, а понякога и напълно да пренебрегваш правилата, да мамиш, лъжеш и заблуждаваш, за да успееш. Това, в крайна сметка, идва с тежък душевен товар, а и с много рискове. Особено когато си се замесил с мексикански наркокартел.
Пет сезона Винс Гилиган и другият създател на Better Call Saul - Питър Гулд, развиваха по перфектен начин тази сюжетна линия, като превърнаха един второстепенен персонаж от Breaking Bad в симпатичен неудачник, когото хем виниш за някои негови решения, хем разбираш какво го е довело до тях. Същевременно "дооцветиха"за зрителите и други персонажи от фона на предния си сериал - като бившия полицай Майк (Джонатан Банкс), наркобоса Гус Фринг (великолепния Джанкарло Еспозито) или напористия Начо (Майкъл Мандо).
В началото ви разказах за това колко трудно съм осъзнал величието на Breaking Bad. С Better Call Saul не е различно - трябва да сте предупредени и/или трябва да предупредите всичките си приятели, че първият сезон на сериала е предизвикателство. Муден, малко излишно драматичен и все още не достатъчно шарен - досущ като живота на Джими, преди да тръгне да се превръща в Сол.
Приемете първите 10 епизода като въведение, но и като тест - ако ги издържите, ще бъдете възнаградени с още 4 сезона (скоро 5), в които пред очите ви персонажите ще се променят, планове ще се объркват и животи ще свършват.
Шестият сезон започва със заявката за грандиозен финал. След като филмът El Camino разочарова мнозина, бидейки не реално продължение, а епилог на Breaking Bad, то Better Call Saul до момента се грижи да е перфектната предистория, а нищо чудно - и истински финал за великия си предшественик.
Ако не се доверявате на мен, то доверете се на оценките на публика и критика - 8,8 от 10 в IMDb, 98% одобрение в Metacritic (при 9,5/10 и 96% за Breaking Bad). Винс Гилиган и Питър Гулд използват натрупания си опит, но и повечето възможности, за да създадат перфектния сериал - човешки, но интригуващ; с перфектно премислени кадри, които са удоволствие за гледане, без да носят артистичната претенция на Сорентино и неговия "Млад папа" например; със звук, който завладява; и, разбира се, с чудесни актьори.
Грях е, че Боб Оденкърк все още не е получил "Златен глобус" или "Еми", въпреки общо осемте номинации.
Така че не губете време - подарете си Better Call Saul, изтрайте теста на първия сезон и се потопете в света на Джими/Сол, адвокати и наркобосове. Няма да съжалявате.
Първите 5 сезона на Better Call Saul са достъпни в Netflix, а горе може да видите трейлър за сезон 1. Първата част на шестия и последен сезон вече върви по AMC, а премиерата на втората му част е на 11 юли. Предостатъчно време, за да наваксате.