Локомотив (София) срещу поляци, Левски срещу словаци

Полският Шльонск (в зелено) отстрани шотландците от Дънди Юнайтед в инфарктен мач и ще посрещне Локомотив (София) идната седмица Снимка: SlaskWroclaw.pl
Станимир Стоилов и неговият Анортозис загубиха сензационно от грузинския Гагра с 0:2, но след 3:0 в първия мач продължават напред Снимка: uefa.com
Вторият вратар на националния отбор Владислав Стоянов бе безпогрешен за молдовския Шериф, но резултатът 0:0 не бе достатъчен след загубата с 0:1 от Железничар в Сараево в първата среща

Българските участници в Трети квалификационен кръг на Лига Европа Локомотив (София) и Левски ще играят съответно срещу отборите на Шльонск и Спартак (Търнава), стана ясно след изиграването на снощните мачове в турнира.

Час след като отстраниха Металург (Скопие), „червено-черните" научиха, че идната седмица ще гостуват в полския град Вроцлав, а не в шотландския Дънди, след като инфарктна развръзка определи следващия им съперник.

Шльонск имаше предимство от 1:0 в първия мач, но получи два бързи гола в рамките на пет минути от началния съдийски сигнал. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 3:1 за домакините от Дънди Юнайтед, но в 74-ата минута Себастиан Дудек отбеляза решителното попадение за 3:2, класиращо поляците напред с гол повече на чужд терен.

Двубоят, който трябваше да определи противника на Левски - Спартак (Търнава) срещу Тирана започна с гол за гостите. Така след 0:0 в първия кръг албанците получиха сериозно предимство. До почивката обаче Спартак изравни, а в крайна сметка срещата завърши 3:1.

От отборите, за които се състезават българи, Анортозис и Газиантепспор продължиха напред в Лига Европа, докато молдовският Шериф с вратаря Владислав Стоянов отпадна от Железничар (Сараево) след 0:0 и 0:1 в първия мач.

Кипърският Анортозис начело с треньора Станимир Стоилов загуби сензационно от дебютанта в евротурнирите Гагра с 0:2 като гост в Грузия, но авансът от 3:0 от първата среща бе достатъчен за продължаване напред.

Пълни 90 минути изигра бившият ни национал Игор Томашич, докато вратарят Димитър Иванков остана резерва, а Станислав Ангелов не бе в групата заради контузия. В предстоящия кръг момчетата на Мъри ще се срещнат с македонския Работнички.

Българският национал Ивелин Попов се разписа за победата на Газиантепспор срещу беларуския Минск с 4:1, отбелязвайки последния гол в мача, след като влезе като смяна в 80-ата минута. Следващият съперник на турския тим обаче е доста по-класен - носителят на Купата на Полша Легия.

Сензацията на изминалия кръг поднесе единственият участник от Лихтенщайн в евротурнирите - Вадуц. Отборът от мъничкото княжество шокиращо победи с 3:1 сръбския Войводина като гост в Нови Сад!

Първият мач в Лихтенщайн преди седмица завърши очаквано с 2:0 за балканците, но в рамките на 12 минути Вадуц изравни общия резултат на сръбска земя! В 87-ата минута Войводина отбеляза гол, който сякаш сложи нещата на мястото им, но в 7-ата (!) минута на добавеното време швейцарецът Морено Меренда вкара второто си попадение в мача за историческия успех на футболните джуджета, които продължиха напред с гол повече на чужд терен! В Третия квалификационен кръг те ще се изправят срещу Апоел (Тел Авив).

Другата много интересна и изненадваща развръзка бе в норвежкия град Алесунд, където едноименният отбор победи с 2:1 в редовното време унгарския Ференцварош, изравнявайки резултата от двата мача. В предпоследната, 119-а минута на продълженията скандинавците успяха да реализират трети гол и да изхвърлят славния някога тим от Будапеща.