България затрудни Полша, но силите не стигнаха за подвиг

Нашите се бориха срещу световните шампиони и малко не им достигна в няколко решаващи ситуации Снимка: Getty Images

Волейболистите на България загубиха с 1:3 гейма от Полша (14:25, 25:23, 22:25, 23:25) в последния си мач от група D на Световното първенство.

"Лъвовете" успяха да се противопоставят на действащите световни шампиони, но след здрава битка отстъпиха и завършват групата на трета позиция зад поляците и зад Иран.

В препълнената зала "Конгресна" във Варна тази вечер имаше и няколко хиляди полски фенове. Подкрепяни от тях, волейболистите на Полша започнаха с голям хъс мача и със скоростни атаки бързо натрупаха преднина.

При второто техническо прекъсване "Дружина полска" водеше с 16:8, а България още не успяваше да влезе в мача. Логично, първият гейм беше взет от нашите противници с 25:14.

Втората част обаче предложи съвсем друго съотношение на силите. Българите заиграха стабилно, атаката заработи, а Полша допусна колебания и успяхме да поведем с три точки разлика за 12:9.

Тази преднина се запази при второто техническо прекъсване, а след него "лъвовете" пак доминираха и увеличиха разликата на 5 т. Полша успя да намали до 22:23, но България взе гейма на 23 с успешна атака на Тодор Скримов.

Българите светкавично поведоха с 3:0 в третия гейм, но Полша бързо изравни и започна да трупа преднина, която стигна до 16:9 при второто техническо прекъсване.

"Лъвовете" успяха да намалят аванса на противника до 17:20 и 20:22, но Мирослав Градинаров изпълни сервис в аут при 22:24 и геймът отиде за поляците.

При 2:1 за Полша четвъртият гейм тръгна точка за точка, но съперниците ни отново показаха повече концентрация и си спечелиха предимство от 14:11, след което треньорът Пламен Константинов веднага поиска прекъсване.

България изравни за 16:16 и геймът отново тръгна точка за точка. Нашите поведоха за 23:22, но при 23:23 поляците направиха добра блокада и стигнаха до мачбол, който веднага спечелиха.

Така в следващата фаза България ще срещне тимовете на САЩ, Иран и Канада. Мачовете вече ще се играят в "Арена Армеец" в София в периода 21-23 септември.