Големите спортни герои на 2018

Кои са личностите в спорта, с които ще запомним 2018 г.?
Наоми Осака (тенис)

Японската сензация стана шампионка на US Open в един незабравим финал, в който с безупречната си игра изкара извън нерви легендата Серина Уилямс. Това беше първа титла от Големия шлем за Наоми, както и за Япония. 21-годишната тенисистка изпрати най-силната година в кариерата си, в която спечели и Индиън Уелс в Калифорния. Осака грабна феновете и със своя открит и непринуден характер извън корта. Снимка: Getty Images

Килиан Мбапе (футбол)

Само на 19 той покори света и стана световен шампион с Франция. Мбапе има не само шеметна скорост, но и показва невероятна зрялост в играта си, а в Русия стана най-младият голмайстор на финал на Световно от Пеле насам. След това той извърши забележителен жест и дари всичките си приходи от Мондиала за благотворителност.

Суперталантът вече се откроява сред всички останали футболисти и изглежда неизбежен номер 1 след ерата на Меси и Роналдо. Снимка: Getty Images

Люис Хамилтън (Формула 1)

С отбора на Мерцедес Хамилтън стана световен шампион във Формула 1 за пети път. Така той се изравни по титли с големия Хуан Мануел Фанджо и вече изостава само от абсолютния рекордьор Михаел Шумахер, триумфирал 7 пъти. Хамилтън показва увереност и зрялост, с които може да продължи да доминира в своя спорт и да достигне и даже надмине рекорда на Шумахер, за да стане най-великият пилот в историята. Снимка: Getty Images

Тайсън Фюри (бокс)

Тотално отписваният Фюри направи шеметно завръщане на ринга след като 30 месеца беше аут. През това време той се пребори с депресия, изтърпя наказание за допинг, напълня и отслабна над 60 кг и накрая показа, че продължава да е шампион по дух. През декември Фюри се би като равен със световния шампион Дионтей Уайлдър и според мнозина дори заслужаваше да получи победата в боя, след който съдиите присъдиха равенство. Срещу непобедения Уайлдър, Фюри някак успя да се изправи след два тежки нокдауна в 9-ия и 12-ия рунд.
Якоб Ингебрицен (лека атлетика)

През август сътвори една от най-невероятните истории в атлетиката, след като грабна европейски титли в бяганията на 1500 и 5000 метра. Едва 17-годишен, норвежецът стана първи на 5000 м на Европейското по лека атлетика в Берлин само 24 часа след като се превърна в най-младия бегач шампион в историята на европейските първенства. На 1500 м той победи в състезание, в което участваха двамата му по-големи братя Хенрик и Филип. Така семейство Ингебрицен, тренирано от бащата Гйерт, вече има общо четири титли на Европа. Снимка: Getty Images

Лука Модрич (футбол)

След като спечели трета поредна Шампионска лига с Реал Мадрид, капитанът на Хърватия изведе националния си тим до финала на Световното първенство в Русия. Впоследствие той обра всички най-значими индивидуални награди във футбола и стана играч номер 1 за годината на ФИФА, спечели и "Златната топка", с което сложи край на хегемонията на Меси и Роналдо за отличието. Модрич ще остане в историята като футболиста на 2018-а. Снимка: Getty Images

Тайбе Юсеин (борба)

Заслужи си приза за спортист номер 1 на България за годината, след като стана европейска шампионка в Каспийск през май, а през октомври взе и световната титла в Будапеща. В Румъния Тайбе надви японката Юкако Кавай на финала в категория до 62 килограма и така постигна успеха си точно срещу представителка на тоталния хегемон в женската борба Япония. Преди това Тайбе Юсеин имаше две втори места на световни първенства, но 2018-а е най-добрата й година до момента. Снимка: Getty Images

Георги Петков (футбол)

На 42 години вратарят продължава своя удивителен път във футбола. С екипа на Славия той почти сам спечели финала за Купата на България срещу Левски и донесе първи трофей на "белите" от 22 г. насам. Тогава Петков спаси общо три дузпи и още куп положения, за да успее Славия да триумфира с 4:2 при дузпите след 0:0 в редовното време.

По-късно през годината Петков се завърна в националния тим след 10-годишна пауза и стана най-възрастният вратар в Европа с официален мач за националния си отбор. Снимка: lap.bg

Българският ансамбъл по художествена гимнастика

Нашите гимнастички продължиха силното си представяне и през тази година, а ансамбълът в състав Симона Дянкова, Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова завоюва титлата на пет обръча от Световното първенство в София, както и бронзов медал в многобоя, който им осигури квота за Олимпийските игри в Токио 2020. От Европейското първенство гимнастичките завоюваха злато на 3 топки и 2 въжета и бронзови отличия в многобоя и отборното класиране заедно с девойките индивидуално.

В последните дни на изминаващата година е време да си припомним с кои спортни личности ще остане в историята 2018-а.

Последните 12 месеца бяха белязани от множество значими спортни събития и постижения, а в година на Олимпийски игри и Световно първенство по футбол, спортните герои бяха много и направеното от тях ще се помни дълго.

Велики спортисти, отдавна спечелили си статут на легенди, отново показаха най-доброто от себе си, наред с това нови таланти доказаха огромния си потенциал, а и съвсем неочаквани герои изникнаха и спечелиха признанието на спортния свят.

Българският спорт изпрати поредната противоречива година, но и у нас имаше кой да се открои и на какво да се порадваме.

Най-ярките личности в спорта за 2018 г. може да видите в галерията.