Първоначално аржентинските власти не виждат нищо обезпокоително във факта, че някои рускини идват, за да родят на територията на Аржентина.
Когато обаче в края на 2022 и началото на 2023 г. се оказва, че на борда на някои полети има 30 до 40 бременни рускини, всяка от които в напреднала бременност, Буенос Айрес вече не може да си затваря очите.
По данни на аржентинската Национална агенция по миграцията, цитирани от "Гардиън", за последните три месеца в страната са пристигнали най-малко 5000 рускини, бременни в 32 до 34 седмица или на прага на деветия месец.
Всички тези жени за момента нямат проблеми да посещават Аржентина и не са им необходими визи, защото твърдят, че са туристки.
Родилният туризъм на рускините не е новина сам по себе си.
Преди войната в Украйна топ дестинацията за бременните рускини е американският щат Флорида и особено южната ѝ част. По информация на USA Today жените плащат на специални брокери суми между 20 и 50 хиляди долара, за да бъдат уредени всички необходими документи за престой.
Цената може и да е непосилна за немалко рускини, но е сто процента сигурно, че когато детето бъде родено на американска територия, то ще получи американско гражданство.
След началото на инвазията в Украйна обаче е на практика невъзможно рускиня тепърва да пристигне законно в САЩ, за да роди там. По тази причина бременните жени търсят алтернативи и Аржентина се оказва един от най-добрите варианти, а в страната вече се развива крайно доходоносен бизнес, подобен на този във Флорида.
От края на февруари месец 2022 г. досега към Южна Америка са се насочили не по-малко от 10 500 бременни рускини.
Според Флоренция Карняго, шеф на Националната агенция по миграция, документите на част от тези жени дори не са напълно изрядни, само че въпреки това те са допуснати в Аржентина. След като в началото на тази година агенцията засилва контрола, митническите власти залавят все повече рускини с невалидни паспорти.
Карняго уточнява още, че по нейна информация поне 7000 от рускините са се прибрали в родината си малко след раждането. Децата им обаче вече се ползват от привилегиите на двойното гражданство, придобито още в родилното отделение.
За Карняго това е грубо нарушение на суверенитета на Аржентина и на достойнството на страната, защото тези жени лъжат най-безцеремонно, че са туристки, въпреки че са в много напреднала бременност. За момента в аржентинското законодателство няма такъв термин като "фалшив турист".
Възползвайки се от тази пробойна в законите, бременните рускини плащат щедри суми, за да родят в Аржентина, където бебетата им не само ще получат гражданство, но и ще се радват на по-добри медицински грижи.
Освен това след раждането не е никак невъзможно майката също да кандидатства за аржентинско гражданство и да го получи заради детето си.
Бизнесът около родилния туризъм вече се е разраснал дотам, че има специализирани сайтове на руски език, които предлагат само и единствено такива услуги. Пакетите започват от "бюджетни" на стойност около 5000 долара и стигат до "хиперлукс" за 15 хил. долара.
В по-евтините суми влизат самолетният билет и престоят в компромисна болница в Аржентина. В по-скъпите са включени и екстри като курсове по испански език, индивидуално изготвен родилен план и престой в някои от най-луксозните болници и клиники на Буенос Айрес.
Срещу допълнителни 10 до 20 хил. долара бременните рускини се снабдяват и с фалшиви документи за самоличност, както сочи разследване на аржентинската полиция, цитирано от "Би Би Си". За момента няма задържани заподозрени, но има конфискувани лаптопи и големи суми пари в брой.
Карняго подчертава, че никой в Аржентина няма нищо против, ако тези жени идват в страната, за да родят и отгледат децата си там.
Проблемът е, че те идват с билет за връщане към Русия в джоба си и си тръгват с аржентински паспорти към своята родина.
Оттам нататък рускините и техните бебета могат да се възползват от тези паспорти, които им дават правото да пътуват из Европа далеч по-лесно, отколкото руските им документи.
Притесненията на Буенос Айрес се засилват, защото в средата на януари тази година в Словения бяха заловени двама руски шпиони, като и двамата са пристигнали в Европа благодарение на аржентинските си паспорти.
Ако Аржентина не спре да предоставя паспорти толкова лесно, въпрос на време е случаят в Словения да се окаже правило, а не изключение, защото аржентинският паспорт дава право на достъп без виза до общо 171 държави.
Нещо повече, Аржентина се превърна в апетитна дестинация за медицински туризъм не без усилията на аржентинските власти. Преди напливът на бременни рускини страната наблюдава 25% скок в пациентите, които идват в държавата, за да преминат през разнообразни козметични и естетични интервенции.
Единственото, което засега успокоява Карняго и колегите ѝ е, че Русия е твърде далеч, за да се превърне родилният туризъм в абсолютна норма.