САЩ и Украйна подписаха дълго обсъжданата сделка за редките полезни изкопаеми, според която двете страни ще си поделят приходите от продажбата на украинските такива в бъдеще.
Според споразумението двете държави ще създадат нов инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна от войната с Русия, който ще привлича инвестиции от цял свят.
САЩ и Украйна участват във фонда по-равно. В него ще постъпват 50% от печалбите и дивидентите от новите разрешителни за добив на полезни изкопаеми.
Самите полезни изкопаеми остават собственост на Украйна, т.е. страната ще решава къде на нейна територия да се извършва добив и на какво.
Вярва се, че страната разполага с големи запаси от важни минерали - графит, титаний и литий. Те са особено търсени с оглед на употребата им както в областта на възобновяемата енергия, така и за приложенията им във военната индустрия.
В официалното съобщение от американското Министерство на финансите се посочва, че новият фонд припознава "значителната финансова и материална подкрепа", която САЩ са предоставили на Украйна от инвазията на Русия през 2022 г. досега.
В документа също се твърди, че "никоя държава или човек, който е финансирал или подкрепял руската военна машина, няма да получи възможност да се облагодетелства от възстановяването на Украйна".
По думите на зам.-премиера и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко, която подписа споразумението във Вашингтон, фондът ще привлече "глобални инвестиции към страната".
Допълва, че според условията САЩ ще осигурят нова подкрепа за Киев, например системи за противовъздушна отбрана.
Предстои текстът на споразумението да бъде ратифициран от парламента в Киев.
Сделката беше ключова за Украйна именно с идеята, че подписването му е нужно да се осигури подкрепа от администрацията на Доналд Тръмп.
Споразумението му - в неговия първоначален вид - трябваше да бъде подписано още през февруари, но опитът за това се провали след посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом, където той беше разкритикуван от американския си колега Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс.
Подписването на сделката сега идва дни, след като Тръмп и Зеленски се видяха отново във Ватикана.