Случвало ли ви се е да имате усещането, че телефонът ви звъни, вибрира или изобщо търси вниманието ви по някакъв начин, а когато го извадите от джоба да установите, че никой не ви е търсил по никакъв начин?
Да, нали? Спокойно, не полудявате. Това, според различни проучвания, се случва при до 90 на сто от хората.
Толкова масово е, че има официално име - Синдром на фантомната вибрация, или Синдром на фантомното звънене - за тези, които изключват вибрацията на телефона си. Дори психолози са правили изследвания по въпроса.
Това е форма на халюцинация - тактилна халюцинация, при която мозъкът получава сигнал за усещане, което не съществува реално.
Може да се случи по всяко време и на всяко място - да ви се причуе звън или вибрация, докато сте под душа, пред телевизора или компютъра и особено когато сте на шумно място.
Такива халюцинации имат дори хора, за които предполагаме, че не са денонощно залепени за телефоните си като повечето от нас.
Пред NPR - Националното обществено радио в САЩ, Валъри Къслър, която работи във ферма с 2200 глави добитък в Тенеси, обяснява, че за нея проблемът е още по-голям. Мученето на кравите е ниско и с лека вибрация и доста подобно на звука, който издава телефонът ѝ. И това е доста, доста объркващо - и в обора, и в офиса ѝ.
Това усещане не е ново и е регистрирано още през 90-те години на миналия век, когато телефони не е имало. Тогава хората използваха пейджъри и халюцинацията се е наричала Синдром на фантомния пейджър.
Феноменът е изследван за пръв път през 2007 г., давани са му и други имена като ringxiety - съчетание от думите ring и anxiety (звънене и тревожност), pnonetom - телетом, от телефон и фантом, а официалното наименование - Синдром на фантомната вибрация, дори е обявено от австралийски речник за дума на 2012 година.
Въпреки че въпросът е проучен, няма точно обяснение на какво се дължи фалшивото усещане за вибрации или звън. Логично е да се смята, че това говори за прекомерната употреба на телефон и че хората постоянно се притесняват да не пропуснат обаждане или съобщение.
Установено е, че най-често фантомните вибрации се усещат след като човек е с телефон от между един месец и една година.
Тогава мозъкът започва да възприема други тактилни усещания като вибрация - например свиване на мускул, допир или натиск от дреха, предмет и дори басова музика.
Робърт Розенбъргър, който в Технологичния институт в Джорджия, САЩ изучава влиянието на технологиите върху поведението на хората, е правил и анкета сред студентите си. 90 на сто от тях казват, че са имали това усещане, обяснява специалистът пред медицинския сайт webmd.
Макар за повечето хора халюцинацията да не представлява особен проблем, при някои тя може да е и тип парейдолия - психичното явление, при което имаме склонност да виждаме образи в неясни изображения - например облак като птица или човешко лице в купчина камъни. Тоест, може да става дума за психологически феномен и дори за сигнали за психотично състояние.
Честотата на синдрома може да зависи и от психичната кондиция на човек, умората и всевъзможни проблеми - ако например се караш с някой и очакваш той да се обади, е доста по-вероятно да ти се "причува" несъществуващо обаждане.
"Телефонът е като очила - толкова си свикнал да ги носиш, че забравяш, че ги носиш. Телефонът става част от теб и свикваш с обажданията и вибрациите, затова и е толкова лесно да ги объркаш с други, подобни усещания", обяснява Розенбъргър.
Според него това не е толкова обезпокоително и не става дума за зависимост от технологиите. По-скоро постоянното проверяване на телефоните ни идва от характерната за човешката природа склонност да се обсебваме от нещата.
По същия начин например проверяваме дали идва някой, който чакаме, или се вслушваме на гарата, за да проверим пристига ли влакът.=
"Изглежда и като компулсивно, и като обсесивно поведение. Хората, които постоянно проверяват телефона си не изглеждат по-различно от тези, които постоянно мият ръцете си", казва и д-р Лари Роусън, психолог, който също се занимава с влиянието на технологиите върху мозъка ни.
"Не казвам, че това е обсесия, а че лесно може да се превърне в такава", обяснява той пред NPR.
Специалистът препоръчва да се отделяме от телефоните си поне за кратко - поне за по 30 минути или час. Това помага да се държи под контрол положението.