Извънземен Салах подчини Рома, но "вълците" съхраниха интригата в края

Салах е награбен от съотборниците си, след като откри резултата Снимка: Getty Images
Салах е награбен от съотборниците си, след като откри резултата

Ливърпул победи Рома с 5:2 на "Анфийлд" в спиращ дъха първи полуфинал от Шампионската лига.

"Мърсисайдци" мачкаха съперника през по-голямата част от мача и водеха с 5:0 10 минути преди края. Могъщият Мохамед Салах записа 2 гола и 2 асистенции, а Роберто Фирмино се отчете със същия актив.

В последните минути обаче гостите отбелязаха два гола на чужд терен и съхраниха надежди за нов паметен обрат, който ще опитат да осъществят на "Олимпико" на 2 май.

Рома започна добре мача и домакините не успяха да наложат очаквания натиск от първите минути. Строотман даже отправи плътен удар, който Кариус улови.

В 5-ата минута Фирмино не успя да стреля добре по диагонала, а още преди средата на полувремето Алекс Окслейд-Чембърлейн получи неприятна контузия и беше принудително заменен от Вайналдум.

В 20-ата минута Рома можеше да поведе: Александър Коларов отправи опасен шут отдалеч, Кариус не реагира добре и топката се отби от гредата.

Малко по-късно обаче Ливърпул заигра по познатия начин и до края на полувремето наложи свиреп натиск, а положенията пред вратата на Алисон валяха едно след друго.

Садио Мане не успя да оползотвори две страхотни положения, после удар на Салах беше спасен от вратаря и попадение на Мане беше правилно отменено заради засада.

В 34-ата минута логичното се случи и Ливърпул поведе с фамозен гол на Мохамед Салах. Манолас му остави твърде много пространство, египтянинът си нагласи топката отдясно и стреля неспасяемо с левия крак - топката се отби от горната греда и се оплете в мрежата за 1:0.

Само две минути по-късно Деян Ловрен беше оставен да стреля с глава след корнер, но изстрелът му намери гредата. Все пак домакините вкараха втори гол в самия край на полувремето.

Роберто Фирмино направи бърз пробив при контраатака и пусна на Салах, който брилянтно копна топката над Алисон - 2:0. Героят за Ливърпул не се зарадва и при двата си гола във вратата на Рома от уважение към своя бивш клуб.

През втората част наказателната акция на домакините продължи.

В 54-ата минута Салах отново беше оставен отдясно и пусна към Садио Мане, който най-сетне вкара след няколкото си пропуска, а резултатът стана 3:0. Този гол обаче не трябваше да бъде признат, тъй като имаше засада при паса към Салах.

В 61-ата минута египтянинът направи пореден пробив отдясно, подигра се с Жуан Жезус и поднесе на Фирмино на празна врата, а бразилецът покачи на 4:0.

В 68-ата минута Милнър центрира от корнер, а Фирмино с глава вкара втория си гол в мача, за да направи резултата смазващото 5:0.

Салах обаче беше заменен малко след това, а играта на Ливърпул се срина, докато Рома се съживи.

В 81-ата минута Ловрен увисна при една висока топка, Един Джеко я овладя зад гърба му и разстреля Кариус за 1:5.

В 85-ата минута Милнър отклони с ръка в наказателното шут към вратата на Ливърпул и Рома получи дузпа. Резервата Диего Пероти я вкара за крайното 2:5, което оставя реванша поне донякъде отворен.