Множество млади жени, облечени в скъпи кимона, и млади мъже в лъскави костюми обикалят по улиците на редица японски градове, за да отбележат един много специален празник - това, че навършват пълнолетие.
С маски на лицата, но и с богати кожени яки върху традиционните си облекла, те се събират близо до мястото за провеждане на церемонията за Деня на пълнолетието.
Става дума за напълно официален празник в Япония, който се провежда ежегодно на втория понеделник на януари. Неговата цел е да поздрави всички млади жени, които между 2 април на предишната година и 1 април на тази навършват 20 години - възрастта, която доскоро се приемаше за пълнолетие в Япония.
Тази година обаче празникът преминава на фона на сериозно объркване.
Причина за това е решението на японското правителство от 2018 г. да бъде намалена възрастта за пълнолетие от 20 на 18 навършени години.
Решението влезе в сила от 1 април 2022 г., което поставя тазгодишния празник пред сериозна дилема - да продължи да чества младите хора, навършили 20 години, или да продължи да чества влизането в пълнолетие. Отделните общини решават сами за себе си.
В 23-те Района на Токио се запазва акцентът върху навършването на 20-годишна възраст. Там, както и в много градове на страната, допитвания показват, че мнозинството от хората предпочитат празникът да почита това пред определеното от закона пълнолетие.
Други планират да проведат отделна церемония за 18-годишните по-късно през годината, тъй като на тази възраст през януари много младежи все още се готвят за приемни изпити за университет или вече си търсят усилено работа.
Така традиционният празник остава във втория понеделник на годината, а целта е поетапно да се стигне само до церемония за пълнолетие от 2024 г.
Самият празник на пълнолетието включва както официална церемония с представители на местните власти, така и лични празненства със семействата и приятелите. Подобни церемонии за пълнолетие датират от поне 714 г. по време на управлението на императрица Генмей.
Именно от нея тръгва традицията младите принцове и принцеси да обличат нови роби и кимона и да си правят специални прически, за да отбележат преминаването си в зряла възраст.
Официално в Япония празникът се чества за пръв път през 1948 г., като тогава той е с твърда дата - 15 януари. От 2000 г. обаче стана плаващ, като винаги се пада на втория понеделник на януари.
Причината за промяната беше решение на правителството да измести всички официални празници в понеделник, създавайки по този начин условия за тридневен празничен уикенд.
През последните години все по-малко 20-годишни участват в празненствата. За това спомагат както ниската раждаемост, така и някои инциденти от последните години, в които пияни младежи се опитват да попречат на празника.
По-големият проблем идва обаче от общото усещане сред много млади японци, че на 20 години те все още не се чувстват възрастни. Това пък предизвиква безпокойство сред по-възрастните японци, както и сред индустрията за производство на кимона, която печели много от провеждането на празника.Кадри от празника тази година може да видите в галерията горе.