Плановете на Google да предложи фото-версия на картографския си софтуер в Германия срещнаха спънки заради стриктните закони за защита на личната информация в страната. Сега обаче са подложени на нова критика, след като регулаторните органи научиха, че световната търсачка архивира и местоположението на домашните безжични мрежи.
Технологията Street View на Google е възприета във Великобритания и Франция, но срещна силна съпротива в Германия и Швейцария, където законите за защита на личната информация са по-строги от останалата част на Европа или САЩ.
Германските власти по защита на данните първоначално оспориха законността на Street View, но оттеглиха възраженията си, след като Google се съгласиха да скриват подробности от лица, регистрационни номера на коли и номера на къщи чрез пикселизиране, и да дават на гражданите възможността да премахват изцяло своите имоти от 360-градусовия фотоархив. Оттогава стотици германци са поискали да бъдат премахнати от Street View.
Google имат намерението да активират услугата в Германия в края на годината.
Но споровете около нея се възобновиха миналата седмица, когато регулаторните органи за защита на данните в няколко германски провинции обявиха, че са изненадани да научат, че Google също така записва местонахождението на локалните безжични рутери с подвижните си камери и антени.
Рутерите за безжични локални мрежи осигуряват Интернет достъп без кабели в домове и офиси. Всеки от тях разпространява уникален идентификационен номер - т.нар. MAC адрес, и име на устройството, избрано от притежателя му.
Ръководителят на германското ведомство за защита на личните данни Петер Шаар призова Google да прекратят незабавно тази практика. Но Google продължават да събират данните. Кей Овербек, говорител на Google в Хамбург, заяви, че данните за безжичните мрежи са публично достъпни в Германия. "Това, което правим, е напълно законно и се извършва от други фирми по цял свят, а и в Германия," каза той.
Google са създали подобни архиви по цял свят, каза Овербек, и никога не са държали проекта си в тайна. Други организации отдавна събират подобна информация - като Skyhook в САЩ и института Фраунхофер в Германия, коментира той.
Проектът е замислен да насърчава услуги като базирана на местоположението реклама за мобилни телефони; местонахождението понякога може да бъде установено чрез WLAN мрежите в околността, дори ако липсва GPS сателитен приемник. Google нямат планове да публикуват архива си или да свързват WLAN устройствата с информация за отделните потребители, поясни Овербек. "Не сме упоменавали проекта WLAN по време на нашите дискусии с органите за защита на данните, тъй като той не е свързан със Street View".
Но някои от представителите на немските власти се чувстват подведени. "Въпросът е: какво ще прави Google с тази информация?", пита Йоханес Каспар, шеф на службата за защита на данните в Хамбург - градът-провинция, където се намира немската централа на Google. "Как те ще я използват? Това искаме да разберем."
Каспар, който води преговорите на германските власти с Google, казва, че има намерение да се срещне с представители на фирмата следващата седмица. Тогава ще прави оглед и на една от колите, които фирмата използва за транспортиране на своите камери. По думите му е твърде рано да се каже дали Google нарушават някакви регулации и дали ще бъдат наложени глоби или други санкции.
Хенрик Вилд, собственик и управляващ директор на Sightwalk, конкурент на Street View, разположен в Кьолн и предлагащ подобни 360-градусови панорами на основните улици в седем немски града, определя спора като "преувеличен": "Със сигурност има политически лидери, които се опитват да влязат в медиите, като се захващат с Google... Но като цяло много от хората, с които съм си имал работа - бизнесмени и млади хора, виждат предимствата в такъв вид технология," казва Вилд.
Все пак сенаторът от Хамбург - Тил Щефен, член на правната комисия в Бундестага - горната камара на немския парламент, ще внесе следващата седмица законопроект. В него се предвиждат глоби от 50 000 евро за Google, когато не са премахнали данни на граждани, които са избрали да бъдат изключени от Street View.
"Не можем да разчитаме на добрата воля на Google," казва Щефен. "За заснемането на хора и имоти трябва да има закон."
Говорителят на Google - Кей Овербек, каза, че фирмата не вижда заплаха за бизнеса си в Германия, ако предвидените в законопроекта на Щефен глоби влязат в сила. "Всъщност чрез него се прави опит да се изведе в законодателна форма това, с което вече се съгласихме м.г. в преговорите ни с властите за защита на данните в Германия," коментира той.
Google постигнаха победа в четвъртък, когато върховният съд на Германия отхвърли претенции на художничка, че функцията за търсене на снимки на Google, която е показала миниатюри на някои от картините от сайта й в Интернет, е нарушила авторските й права. Съдът реши, че след като тя доброволно е показала картините си на сайт в Интернет, трябва да поеме отговорност за това как се показват от търсачките.