Ултиматумът към Русия изтича в събота: тогава приключва 60-дневният срок, до който Москва трябваше да унищожи новите си крилати ракети. Един ден по-рано САЩ обяви, че планира да се оттегли от споразумението за ликвидиране на ядрените ракети със среден обсег.
Вашингтон ще информира официално руските си колеги за решението, което ще влезе в сила до шест месеца. Междувременно Държавният департамент ще остане отворен за предоговаряне на условията за разоръжаване с Русия. Ако през този период се постигне пробив, договорът от 1987 г. ще продължи да действа.
"Твърде дълго Русия нарушаваше споразумението за ядрените ракети със среден обсег безнаказано, като тайно разработва и въвежда забранена ракетна система, която представлява пряка заплаха за сигурността на съюзниците ни и войниците ни зад граница. От утре (2 февруари, б.р.) САЩ ще прекрати ангажиментите си по споразумението и ще започне процедура по оттегляне от него, която ще приключи в рамките на шест месеца, освен ако Русия не възстанови спазването му, като унищожи всички ракети, установки и свързано оборудване, произведени в негово нарушение", се казва в позиция на Белия дом.
"Нашите съюзници от НАТО ни подкрепят еднозначно, защото разбират заплахата, която представляват нарушенията на Русия и рисковете за контрола на въоръжението, предизвикан от неглижирането на неспазените споразумения", се посочва още в декларацията.
Администрацията на Тръмп посочва, че "САЩ не може да бъде единствената страна в света, която едностранно спазва ангажиментите по това или друго споразумение. Ще продължаваме да развиваме своите собствено военни способности и да работим с НАТО и други съюзници и партньори, за да не допускаме Русия да придобие военно предимство от незаконното си поведение".
Правителството в Москва отхвърля обвиненията от страна на САЩ. Зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков коментира, че "във Вашингтон стават все по-малко хората, които смятат контрола на въоръжението метод за гарантиране на сигурността".
"Вероятно започват игра за икономическото ни изтощение чрез нова надпревара във въоръжаването. Те не разбират, че сме научили добри уроци от миналото и отговорите ни на всички потенциални провокации ще бъдат насочени към икономически подем", каза Рябков пред "Россия 24".
Последният повод за напрежението беше демонстрацията на новата руска крилата ракета 9М729. За Вашингтон това е еднозначно нарушение на споразумението от 1987 г. Русия обаче даде да се разбере, че намира опасенията на американската страна за неоснователни.
Договорът задължава двете страни - САЩ и Москва - да унищожат всички наземни балистични ракети и крилатите ракети с обсег между 500 и 5500 км. Забранява се и производството и изпитанията на подобни системи.
Руските власти твърдят, че ракетите 9M729 имат максимален обсег от 480 км. САЩ обаче смятат, че официалните данни са значително занижени и обсегът е най-малко 2600 км. Това означава, че ракетите имат потенциал да поразят почти всяка европейска столица. Това би било отявлено нарушение на споразумението, сключено между президента на САЩ Роналд Рейгън и ръководителя на тогавашния Съветски съюз Михаил Горбачов.
НАТО излезе с позиция, в която обяви подкрепа за решението на Съединените щати.
"Освен ако Русия не спази задълженията си по споразумението чрез доказано унищожение на всички системи 9M729, тя ще носи цялата отговорност за неговия край. НАТО продължава да следи отблизо последиците за сигурността от разработките на руски ракети със среден обсег и ще продължи да прилага всички нужни мерки, за да гарантира ефективността на цялостната политика за въздържане и отбрана на Алианса", се казва в съобщението.
"Съюзниците са твърдо ангажирани да запазят ефективния международен контрол върху въоръжението, разоръжаването и неразпространението на ядрени роъжия. Затова ще продължим да поддържаме, подкрепяме и засилваме тези политики като ключов елемент от европейско-атлантическата сигурност... Продължаваме да се надяваме на конструктивни отношения с Русия, когато руските действия го позволят", се посочва още в позицията на страните-членки на НАТО.
Министърът на външните работи на Полша Яцек Чапутович призова САЩ да разположат американски ядрени ракети на територията на Европа.
По думите му, няма причини да се смята, че ядреното въоръжение няма да гарантира мира и в бъдеще. На въпрос дали Полша е готова да приеме подобно въоръжение, той отговаря: "Ние изобщо не го желаем. Но всичко зависи от това как ще се държи Русия занапред, дали ще продължи да води агресивната си политика на превъоръжаване. Тогава НАТО ще трябва да вземе решение като съюз".