Президентът на САЩ Доналд Тръмп е "екстремист", който подкрепя неонацисти в собствената си държава и по света, а Белият дом всъщност се ръководи от расистката организация Ку Клукс Клан.
Такова е мнението на президента на Венецуела Николас Мадуро, който изрази недоволството си спрямо администрацията на Тръмп в интервю за BBC, заснето във венецуелската столица Каракас.
По думите на Мадуро настоящото американско правителство се състои от "банда екстремисти".
"Това е политическа война, водена от империята на Съединените щати, интересите на крайното дясно, което е на власт, на Ку Клукс Клан, който управлява Белия дом, с цел завладяването на Венецуела", обяснява венецуелският президент.
Пояснява, че вярва в това, че "екстремисткият сектор на Ку Клукс Клан ръководи САЩ".
На въпрос на интервюиращата Орла Гуерин дали в такъв случай Мадуро е на същото мнение и за Доналд Тръмп, венецуелският президент потвърждава. Според него американският му колега не само е "открит екстремист", но и е подкрепял неофашисти и неонацисти в САЩ, Европа и Латинска Америка.
Мадуро, очевидно, визира в голяма степен протестите в американския град Шарлътствил през 2017-а, когато се стигна до сблъсъци между крайнодесни и контра-протестиращи. Тръмп беше критикуван, тъй като след случилото се осъди насилието, проявено и от двете страни, което беше прието и като завоалирана подкрепа за крайнодесните.
Властта на самия Мадуро е поставена пред изпитание след като председателят на венецуелския парламент Хуан Гуайдо се самообяви за в.и.д. президент, а редица държави по света – включително САЩ – признаха него за легитимен държавен глава.
В интервюто си Мадуро се обръща към хората по света с призив "да се събудят" и да видят, че става дума за агресия срещу мирна страна.
Мадуро е изправен пред сериозен международен натиск да свика предсрочни президентски избори, което означава да се откаже от втория си мандат, започнал едва в началото на тази година. Същевременно Венецуела е в период на тежка икономическа и социална криза – изправена е пред рекордна инфлация, населението има ограничен достъп до храни и медицински консумативи, а от 2014-а досега над 3 милиона души са емигрирали в търсене на по-добър живот в съседните държави.
Мадуро обаче продължава да отказва и всякаква чуждестранна хуманитарна помощ за Венецуела. По думите му страната има "капацитета да задоволи всички нужди на народа си" и няма нужда "да се моли на никого".
"Това е част от този маскарад. Заради това, с цялото си достойнство, им казваме, че не желаем техните трохи, тяхната токсична храна, техните остатъци".
Според него американските санкции са причина за икономическите трудности на Венецуела и САЩ целят да създадат хуманитарна криза, с която да оправдаят своята военна намеса.
Мадуро коментира и че не вижда нито логика, нито причина да свиква нови избори.
В международен план той все още разполага с подкрепата на Турция, Русия, Китай и – може би най-важното – венецуелската армия. Това, изглежда, му дава достатъчна увереност, за да не се съобразява с исканията както на Гуайдо и опозицията в страната, така и на подкрепящите председателя на парламента държави.
Сред аргументите на противниците на Мадуро е това, че преди президентските избори през 2018-а голяма част от неговите политически опоненти стават жертва на репресии, а за самите избори има съмнения, че са били манипулирани.
Според Мадуро само "около 10" правителства подкрепят Гуайдо и целта им е да "наложат правителство, което никой не е избирал".
Отношенията между Венецуела и САЩ бяха обтегнати още преди администрацията на Тръмп да признaе Гуайдо за легитимен временен президент (всъщност изявлението на председателя на парламента дойде в същия ден, в който се появи информация, че САЩ са готови да го подкрепят). Истинският раздор дойде след самото признаване – по заповед на Мадуро Венецуела прекъсна дипломатически отношения с Щатите.
Тръмп от своя страна отбеляза, че използването на военна сила в латиноамериканската страна остава "опция" – нещо, на което Мадуро гледа като на заплаха с преврат.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео вече определи правителството на Мадуро като "диктатура". Съветникът по национална сигурност Джон Болтън от своя страна коментира, че претенциите на венецуелския президент към властта за "нелегитимни".
Сред мерките на САЩ срещу управлението на Мадуро са икономически санкции, включително и срещу държавната нефтена компания PDVSA (Petroleus de Venezuela).