Броени часове след атентата в Барселона, група терористи извършиха втора атака с автомобил в южния курорт Кабрилс. Каталунската полиция, която неутрализира петимата предполагаеми нападатели по време на престрелка, разкри, че някои от тях са носили жилетки с фалшиви взривни устройства.
Тази практика за симулиране на опасност от самовзривяване на терористите се повтаря в няколко от последните атаки, за които ИДИЛ пое отговорност. Освен че нападението се извършва с камион, ван или автомобил - както в Ница, Берлин и Лондон - някои извършители на атаките носят жилетки или колани със симулативни експлозиви.
Каква е целта на тази "камуфлажна" екипировка при атентатите?
Терористите се опитват да създадат максимално високо усещане за паника по време на ударите, коментира директорът на антитерористичното звено на Скотланд Ярд Дийн Хейдън след атентата в Лондон през март 2017 г.
Всеки, който ги види, би си помислил, че това са истински експлозиви. В извънредна ситуация, в която полицаите трябва да реагират на мига, не е възможно да се прецени дали заплахата от взрив и увеличаване на броя на жертвите е реална или подправена.
През юни 2016 г. джихадистки профил в Telegram разпространяваше послание, в което призоваваше бойците на исляма да носят "фалшиви бомби под дрехите си, да носят под ръкава си червен електрически кабел с превключвател". Целта, по описанието на документа, е нападателят да не бъде заловен жив, както и да "всява страх".
В подобна ситуация служителите на спецчастите не биха рискували да оставят жив предполагаемия атентатор-самоубиец, а биха го ликвидирали по възможно най-бързия начин.
Така нападателят получава статут на "мъченик" сред събратята си, а службите за сигурност не успяват да проведат разпит, който да им помогне при събирането на информация за престъпната групировка.
Преди всичко, целта на терористите е да внушат страх и безпомощност сред населението. Като се има предвид, че камуфлажът не може да се разпознае лесно, нападателите с фалшиви експлозиви могат по-лесно да принудят хората да се подчиняват на заповедите им.
Франсоа Бернар Юг от Института за международни стратегически отношения лансира още една теория: носенето на жилетка с експлозиви - дори когато в нея няма взривни вещества - може би има психологически ефект за самия терорист, разкривайки нарцистичната му природа, желанието да "играе" ролята си с целия съответстващ реквизит.
Все по-често страните в Европа се сблъскват с терористични атаки, при които се използват базови, елементарни за доставяне оръжия.
Такъв е и случаят с Барселона. Терористите все по-рядко си набавят тежки огнестрелни оръжия или експлозиви, защото рискуват да бъдат засечени от службите за сигурност.