Европейската комисия предложи днес 28-те държави-членки на Европейския съюз да приемат бежанци според определена за всяка страна квота. Квотите ще бъдат определени на база на редица фактори като население, икономически показатели и брой на хората, търсещи убежище, които държавата вече е приела. По-късно днес стана ясно, че квотната система ще бъде обсъдена в сряда. Това съобщи говорителят на ЕК Наташа Берто на фона на усилващите се критики към подобен подход.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан нарече предложението „луда идея". Германия, която вече е дала убежище на повече от 200 000 бежанци, обаче я подкрепи. Италия и Малта, където пристигат голям брой имигранти от Северна Африка, също е "за".
Предложението ще срещне ожесточена съпротива от новото правителство на Великобритания, прогнозира "Гардиън". В предварителен документ, с който вестникът разполага, се поставят искания за нови обвързващи правила, създаващи система за разпределянето на имигрантите сред страните-членки.
Най-малко 1800 души са изгубили живота си от началото на годината в Средиземно море. Увеличението е 20 пъти спрямо същия период от миналата година. Според данни на ООН, от януари до края на април 2015 година, поне 60 000 души са направили опит да достигнат европейските брегове.
Европейските лидери ще вземат решение дали да въведат квотите на среща в края на юни. Необходимо е предложенията да бъдат одобрени от правителствата на всички 28 държави членки, което съвсем не е сигурно.
Около 80% от молбите за убежище в ЕС биват приемани от 6 държави - Германия, Великобритания, Франция, Швеция, Италия и Белгия. Други 15 страни също приемат бежанци, а 13 държави не правят нищо по този въпрос. Това заяви председателят на групата на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстад.
Междувременно Франция настоя за по-интензивна обмяна на информация в рамките на ЕС с цел пресичане на потоците нелегални имигранти. Това заяви френският министър на отбраната Жан-Ив ле Дриан след срещата си с колегите от Германия, Полша, Испания и Италия в град Лориан, предаде ТАСС.
„Преди всичко е необходимо да се обменят разузнавателни данни относно местонахождението на трафикантите и лодките с имигранти", заяви Ле Дриан. Той подчерта, че към момента страните от ЕС са на практика безсилни по въпроса за пресичането на потоците имигранти.