Източният германски град Дрезден, столицата на провиниция Саксония, обяви извънредно положение заради нацизъм, като местните власти обявиха, че в града има сериозен проблем с крайната десница.
Проблем с нео-нацистки групи и с расизма като цяло отдавна се знае, че има в Източна Германия, а Дрезден често е разглеждан като бастион на крайната десница. Градът и е родното място на антиислямското движение "Пегида". Сега обаче местните власти са решили да действат по въпроса малко по-активно.
Общинските съветници в града, който е претендент за европейска столица на културата през 2025 г., вече одобриха решение, в която се казва, че трябва да се предприемат повече действия за справяне с проблема.
От опозицията обаче са на мнение, че с това действие се отива твърде далеч.
""Nazinotstand" означава - подобно на извънредната ситуация с климата - че имаме сериозен проблем. Отвореното демократично общество е застрашено", заяви местният общински съветник Макс Ашенбах, който е сред вносителите на предложението.
Ашенбах, който е от левичарската сатирична политическа партия "Партията", е на мнение, че ситуацията изисква да бъдат предприети действия по въпроса, тъй като политиците не правят достатъчно, за да се "позиционират ясно" срещу крайната десница.
"Искането беше опит за промяна на това. Исках също така да знам с какви хора седя в Общинския съвет на Дрезден", допълни той.
На гласуване в сряда вечерта предложението е прието с 39 гласа "за" срещу 29 "против", като управляващият Християндемократически съюз на канцлера Ангела Меркел е бил сред отхвърлилите резолюцията.
В своя позиция ХДС определи решението като "чиста политическа символика" и заяви, че силната формулировка е "езикова грешка".
Либералните свободни демократи са подкрепили законодателството, но един съветник критикува термина "извънредно положение заради нацизъм", заявявайки, че това няма да помогне на кандидатурата на Дрезден да стане европейска столица на културата.
Според Ашенбах градът не е длъжен да предприема никакви действия след приемането на неговата резолюция, но "теоретично на съществуващите мерки трябва да се даде по-голям приоритет и бъдещите решения трябва да следват това".
Той също така коментира, че приемането на предложението показва ангажираността на Общинския съвет да подкрепя "свободно, либерално и демократично общество, което защитава малцинствата и решително се противопоставя на нацистите".
Решението признава, че "десните екстремистки нагласи и действия... се срещат с все по-голяма честота" и призовава града да помогне на жертвите на крайнодясно насилие, да защити малцинствата и да укрепи демокрацията.
Кай Арцхаймер, германски професор по политология, който се фокусира доста върху крайнодесния екстремизъм, коментира решението на местната власт в Дрезден. Според него основното въздействие на резолюцията е символично, но че това може да означава, че в бъдеще ще бъдат отделени повече пари за програми, които се борят срещу екстремизма.
"Не мисля, че някой друг германски град е обявил" нацистко извънредно положение". Резолюциите срещу десния екстремизъм обаче не са особена рядкост", обяснява той.
Дрезден отдавна е известен с връзките си с крайната дясна част.
"В началото на 90-те години неонацистките групировки започват да организират митингите си в града като възпоменание на "Холокоста на бомбардировките" - термина, с който те наричат бомбардировките от британски и американски сили през 1945 г., обяснява Арцхаймер. Тези групи продължават да действат и в околните райони на южна Саксония.
Провинция Саксония също се смята за крепост на крайнодясната Национална-демократеска партия на Германия (NPD), а по-късно и на крайно дясната партия Алтернатива за Германия (AfD).
На изборите за местен парламент през септември тази година Алтернатива за Германия се класира като втора политическа сила с 27,5%, отбелязвайки сериозно увеличение в подкрепата в сравнение с 2014 г., когато на изборите партията 17,8% от гласовете.
Дрезден е мястото, където движението на антиисляма Пегида започна през 2014 г. и където продължава да провежда своите митинги.
Привържениците на Пегида казват, че хората трябва да се "събудят" пред заплахата от ислямистки екстремисти. Те искат Германия да ограничи имиграцията и обвиняват властите в неспазването на съществуващите закони.
Не се знае как приетото извънредно положение ще засегне дейността на Пегида в града.