Няколко хиляди души излязоха на протест в Белград срещу правителството и президента Александър Вучич. Въпреки лошото време и силния снеговалеж, опозиционните симпатизанти се събраха на улиците на сръбската столица, като проведоха шествие през парламента, президентството и централата на обществената телевизия RTS.
Сред водачите на протеста бяха бившият външен министър Вук Йеремич и бившият кмет на Белград Драган Джилас. Борко Стефанович от "Левица за Сърбия", който беше нападнат преди седмица в Крушевац, също участва в шествието и предупреди, че насилието и страхът няма да спрат опозицията.
Belgrade, now. Second anti-government protest ‘against the bloody shirts’ pic.twitter.com/1tctqUyzvM
— Tena Prelec (@tenaprelec) December 15, 2018
Исканията на опозиционното движение към Вучич са да гарантира, че няма да бъдат допуснати злоупотреби с избирателните списъци и изразходването на публични средства по време на предизборната кампания, контрол върху избирателния процес, и наказателно преследване срещу хората, които нарушават правилата по време на кампанията. Протестиращите настояват още за медиен плурализъм и свобода на словото, както и за прекратяване на политическото насилие.
Това е вторият голям протест в Сърбия за последната седмица. Мнозина от участниците в него носеха значки с надпис "1 от 5 милиона" като реакция срещу репликите на Вучич от преди дни, че няма да се подаде на протестния натиск, "дори да изкарат пет милиона души на улицата".
Rooftops of #Belgrade during winter (and during a protest). Photo taken couple of hours ago with a drone.
— Sergej Dojcinovic (@Serdjosega) December 15, 2018
Feels like an impressionist painting. pic.twitter.com/g0hMAbP4hL
my biggest impression this evening at peaceful protest in Belgrade. This guy! #izVucicemose pic.twitter.com/2ZA3ws7VgV
— Emma Balzak (@EmmaBalzak) December 15, 2018
Location: Belgrade, Serbia.
— Balkan Insight (@BalkanInsight) December 15, 2018
Thousands of people have joined an opposition-led rally calling for #mediafreedom, more space for opposition voices and for an end to “political violence“ in the country.#StopKrvavimKošuljama pic.twitter.com/60XMtDNUlX