Пировата победа на Тереза Мей доведе до загуба на абсолютното мнозинство на Консервативната партия - резултат, постигнат само преди две години под лидерството на Дейвид Камерън.
Резултатите вече са ясни: нито една от двете основни политически сили няма да може да състави еднопартиен кабинет.
Минимумът за стабилна власт в Камарата на общините се равнява на 326 от 650 мандата - торите, които досега разчитаха на 330 депутати, сега вероятно ще останат с под 320 места в парламента.
В този случай действащият към момента на изборите министър-председател остава на поста си, докато се реши кой ще направи опит да формира ново правителство.
Все още обаче не е ясно дали Тереза Мей ще успее да се задържи начело на кабинета, доколкото изходът от предсрочните парламентарни избори е ясен знак за неуспеха на личната й предизборна стратегия. Лидерът на опозицията Джеръми Корбин вече поиска оставката й след неубедителния резултат.
Ако една партия не успее да спечели мнозинство в парламента, може да избере или да състави коалиция, или да управлява като правителство на малцинството - последният формат би бил изключителн труден за задържане (особено в исторически момент като началото на преговорите за Brexit със страните от ЕС), доколкото една голяма партия би зависила от по-малките си партньори при всяко ключово гласуване на законодателството.
Не е изключено и да се стигне до нови предсрочни избори преди края на годината, ако нито една от двете партии не се договори за формулата на управление.
Последният случай, при който британският парламент не успя да излъчи еднопартийно мнозинство, беше след изборите през 2010 г. Консерваторите на Дейвид Камерън излязоха като първа политическа сила с 306 мандата, като само 20 места не им достигнаха за постигане на пълна победа. Лейбъристите, водени от Гордън Браун, загубиха абсолютното си мнозинство след 13 години на власт.
Резултатът през 2010 г. сложи началото на 5-дневни преговори между водещи лица от двете най-големи партии плюс Либерал-демократите на Ник Клег, които тогава успяха да спечелят цели 57 мандата. Дори те обаче не бяха достатъчни на Лейбъристите за формиране на двупартиен кабиент. Въпреки че Гордън Браун подаде оставка като лидер по време на преговорите с Ник Клег, така и не се стигна до договорка за по-широк съюз.
На 12 май 2010 г. Консерваторите постигнаха съгласието на Либерал-демократите за правителство, оглавявано от Дейвид Камерън, в което Ник Клег беше вицепремиер.
По ирония: изборите на 8 юни 2017 г. доведоха до там, че Клег изгуби мандата в своя избирателен район Шефилд Халам, а Либералите ще могат да разчитат на едва 12 места в следващия парламент.
Въпреки блокираното мнозинство и провала на плана на Мей за укрепване на позициите преди Brexit, изборите показват завръщането на Великобритания към силната двупартийна система.
Общият дял на гласовете за Консерваторите и Либералите е близо 83% от всички подадени бюлетини. Само преди две години, когато Камерън спечели вота, двете най-големи партии имаха само 67.3% кумулативен вот.
Крайно-дясната формация UKIP не успя да вземе нито един мандат в 650-местния парламент, едва две години след като получи 12,7% от гласовете на британците и се оказа трета политическа сила в пропорционално съотношение.