За миналата година в света са изразходени общо 1,739 трилиона долара за отбрана и военни цели. Това е увеличение с 1,1% в сравнение с 2016 г. и показва тенденция към все по-големи разходи за въоръжаване. Това е един от изводите от анализа на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
В челната петица на държавите с най-големи военни бюджети се нареждат САЩ, Китай, Саудитска Арабия, Русия и Индия, които общо са дали за отбрана 1,038 трилиона долара според данните на SIPRI.
Оттам са забелязали, че за поредна година Китай увеличава парите за военните. През последните повече от две десетилетия азиатският гигант постоянно повишава бюджета си в тази насока, изпреварвайки все повече държави.
За изминалата година правителството в Китай е увеличило парите за отбрана с 5,6% до 228 милиарда долара през 2017 г. Това представлява около 1,9% от общия БВП на страната. Китайските разходи за военен бюджет са общо 13% от всички пари, давани за отбрана в света, и около 48% в региона.
Междувременно въпреки големите си оръжейни проекти, анонсирани в началото на годината, разходите на Русия за отбрана са спаднали за първи път от 1998 г. насам.
През изминалата година Москва е отделила 66,3 милиарда долара или с 20% по-малко от 2016 г. Като дял от БВП Русия заделя общо 4,3% от парите си за цели на Министерстото на отбраната. Военната модернизация остава приоритет за Русия, но бюджетът за отбрана е ограничен заради икономически проблеми, които страната има от 2014 г., оценяват експертите.
През последните няколко години от 2014-а насам Кремъл успя да разгърне значително военния си потенциал с конфликтите в Украйна и Сирия. Въпреки това обаче планът на правителството е да застопори размера на парите, давани за отбрана и дори да го намали като това се вижда от доклада.
Като най-голям гигант в сферата на въоръжаването остават САЩ. Пентагонът за втора поредна година оставя бюджета си за отбрана непроменен.
През 2017 г. САЩ са похарчили повече средства от следващите седем държави заедно. Вашингтон е отделил през 2016 и 2017 г. по 610 милиарда долара, тоест спадът от 2010 г. е прекратен. В момента военният бюджет на страната представлява около 35% от всички пари, давани за отбрана.
За някои е изненада попадането на Саудитска Арабия на трето място в тази класация. Мащабните договори за внос на оръжие, които кралството обаче подписа през миналата година както със САЩ, така и с Китай и Русия, дават своя резултат, а желанието на престолонаследника принц Мохамед бин Салман да реорганизира из основи армията също е фактор, който трябва да се оцени.
Страната е дала 69,4 млрд. долара за отбрана, което представлява около 10% от брутния й вътрешен продукт, което представлява и най-голямата финансова тежест на военните разходи за дадена държава в света.
Челната петица се запълва от Индия, където за 2017-а разходите за отбрана са нараснали с 5,5% до 63,9 млрд. долара, измествайки по този начин Франция от петото място. Локалното напрежение с Пакистан и Китай, които страната изпитва, са сред водещите фактори индийската армия да получава такова внимание от правителството в Делхи.
Очаква се оттам също така да продължат с разширяването на бюджета за отбрана и през следващите години като плановете са да се разшири, модернизира и подобри оперативната способност на въоръжени сили на страната.
Сред останалите държави в топ 15 по размер на изхарчените средства за отбрана попадат още Франция (57,8 млрд. долара), Великобритания (47,2 млрд. долара), Япония (45,4 млрд. долара), Германия (44,3 млрд. долара), Южна Корея (39,2 млрд. долара), Бразилия (29,3 млрд. долара), Италия (29,2 млрд. долара), Австралия (27,5 млрд. долара), Канада (20,6 млрд. долара) и Турция (18,2 млрд. долара).
От SIPRI коментират, че продължаващото увеличаване на световните разходи за отбрана е причина за сериозно безпокойство, което възпрепятства намирането на мирни решения на конфликтите по света.
След 13 последователни години на ръст от 1999 до 2011 г. и без промяна на разходите от 2012 до 2016 г., през 2017 г. държавите са отделили повече средства за отбрана. Военните разходи през 2017 г. представляват 2,2% от световния БВП или 230 долара на човек.
Увеличението в света се дължи предимно на държавите в Азия и Океания, Близкия изток като най-голяма отговорност за това имат Китай, Индия и Саудитска Арабия. Това покава и една тенденция на изместване на глобалното ниво на тежест на бюджетите за отбрана, което от евроатлантическия регион се размива и към други части на света.
Военните разходи в Азия и Океания отчитат ръст за 29-та поредна година. Освен Китай, които са водещата държава по разходи за отбразна в региона, Индия е отделила 63,9 милиарда долара за военните през 2017 г. - ръст от 5,5% в сравнение с 2016 г., докато Южна Корея е изхарчила 39,2 милиарда долара, което е увеличение с 1,7%.
Интересното е, че регионът на Източна Европа е с най-драстично намаление на похарчените пари за отбрана и военни дейности - общо с около 18% по-малко е общата стойност на бюджетите за отбрана на страните от Източна Европа. Парадоксалното е, че една от страните от региона - Румъния - отбелязва най-високия ръст в парите за отбранителна дейност за 2017-а - общо 50% до 4,004 млрд. долара.
За сметка на това в Централна и Западна Европа парите в това перо се увеличават съответно с 12% и 1,7%. Водеща причина за това е растящата заплаха от Русия. Общо разходите на държавите членки на НАТО за 2017 г. са в размер на 900 милиарда долара, което представлява 52% от световните разходи.
Парите за отбрана в Близкия изток са увеличени с 6,2% през 2017 г. Саудитска Арабия е отделила 9,2% повече средства в областта на отбраната. Монархията е на трето място в света по разходи през изминалата година със своите 69,4 милиарда долара. Иран (19%) и Ирак (22%) също отчитат увеличение на парите.
Като дял от БВП разходите за отбрана са най-високи в Близкия изток (5,2%). Няма друг регион, който да е отделил повече от 1,8% от БВП за военни разходи.