Мей започва дипломатически совалки с европейските лидери за Брекзит

След като вчера отложи ключовия вот в долната камара на британския парламент за сделката за Брекзит, министър-председателят Тереза Мей започва консултации с европейските лидери, за да обсъди проблемите, свързани с Брекзит, съобщават световните агенции.

Идеята на тези срещи е Мей да опита да получи допълнителни уверения за споразумението за Брекзит, с които да убеди британския парламент да подкрепи настоящата сделка (и евентуално да извоюва нови, по-добри за великобритания условия).

Една от основните теми ще е т.нар.  "възстановка за задържане" за Северна Ирландия. Това е режим, подкрепящ престоя на британския регион в митническия съюз на ЕС и единния европейски пазар след Брекзит. Лондон настоява този статут за Северна Ирландия да е временен и Мей ще лобира за това пред европейските лидери.

В сегашния вариант на споразумението много британски политици са притеснени от този бъдещ статут на Северна Ирландия, който може да обвърже цяла Великобритания за неопределено време с европейския митнически съюз.

Според експерти Мей ще се опита да издейства отстъпки в политическата декларация, а не в самото споразумение. Политическата декларация не е юридически обвързваща. Тя очертава бъдещите отношения след раздялата и беше одобрена от Брюксел и Лондон едновременно със споразумението за Брекзит, което е юридически обвързващо, коментира АФП.

Първата й среща е във вторник с холандския премиер Марк Рюуте в Хага, а след това тя лети за Германия където да се срещне с канцлера Ангела Меркел.

В Брюксел председателят на Европейския съвет Доналд Туск насрочи в четвъртък среща на върха, посветена на Брекзит, за да се даде отговор на британските притеснения.

"Готови сме да дискутираме, за да улесним британската ратификация, но няма да предоговаряме споразумението, включително предпазния механизъм", заяви той.

Мей вече отложи за неопределено парламентарно гласуване на споразуменито с ЕС относно условията за оттегляне на страната от Общността. В изказване в Камарата на общините на британския парламент тя призна, че първоначално планираната процедура за 11 декември няма да се състои, защото няма шанс за успех.

Лидерите на ЕС одобриха споразумението с Великобритания за Брекзит и политическата декларация за бъдещите отношения с Лондон на 25 ноември. За да влезе в сила, това споразумение трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и британските депутати.

Брекзит е насрочен за 29 март 2019 г., след което според плана трябва да има преходен период, който да продължи до края на 2020 г.

Новините

Най-четените