Израел прие спорния закон за "националната държава"

Израелският парламент прие нов закон, с който обявява, че само евреите имат право на самоопределение в страната. Това предизвика гневни реакции сред членове на арабското малцинство в страната, според които новият закон е расистки и на ръба на апартида.

Законът за "национална държава" е подкрепен от правителството на Бенямин Нетаняху. След месеци на политически спорове той беше приет с 65 гласа "за", 55 "против" и двама въздържали се.

След гласуването някои депутати от арабски произход се разкрещяха и скъсаха копията на закона пред себе си, съобщава Reuters.

"Това е важен момент в историята на ционизма и историята на държавата Израел", коментира Нетаняху след вота.

Законът символично беше приет след 70-та годишнина от създаването на израелската държава. В него се посочва, че "Израел е исторически дом на еврейския народ и те имат изключителното право на национално самоопределение в него", а столица на страната е "обединен" Йерусалим. Никъде в него не се посочва равенство в правата между евреите и малцинствата в страната.

Израел е една от малкото демокрации от западен стил без конституция, която да посочва правата на своите граждани. Вместо това в страната има основни закони, които служат като насочващи принципи за юридическата система. Тези закони се приемат с абсолютно мнозинство от 120-те членове на парламента, т.нар. Кнесет, и са трудни за промяна или премахване.

Такъв е случаят и с новия закон, чието гласуване опозицията се опита да отложи неколкократно с предложения за промени, които обаче бяха отхвърлени.

Новоприетите текстове отнемат статута на арабския като официален език, а вместо това му дават "специален статут", който позволява езикът да бъде използван в израелските институции. Официален език в страната остава само иврит.

Арабите в Израел са около 1,8 милиона души, което се равнява на 20 процента от цялото население на 9-милионната държава.

Първоначалните варианти на закона бяха дори по-крайни и доведоха до критики както в страната, така и в чужбина, че става дума за дискриминация спрямо израелските араби, които от дълго време твърдят, че с тях се отнасят като с втора ръка граждани.

След политически спорове и съпротива от президента и правосъдния министър някои от спорните клаузи отпаднаха. Сред тях беше подкрепата за създаването на отделни еврейски общности и инструкцията към съдилищата в страната да използват еврейски ритуален закон там, където няма релевантен юридически прецедент.

Вместо това беше приета по-различна версия, според която "държавата гледа на развитието на еврейска общност като на национална ценност и ще действа, за да окуражи и насърчи нейното установяване". Въпреки редакциите законът беше посрещнат с критики за това, че ще засили изолираността на арабското малцинство.

"С шок и тъга обявявам смъртта на демокрацията в Израел", коментира Ахмед Тиби, депутат от арабски произход.

Нетаняху от своя страна защитава закона. Миналата седмица той каза, че властите ще продължат да "гарантират спазването на гражданските права в израелската демокрация, но мнозинството също има права и мнозинството решава". Същото това мнозинство според него искало да гарантира, че държавата ще има "еврейски облик за поколения напред".

Арабското малцинство в Израел е съставено най-вече от наследници на палестинците, които остават в земите след конфликта с евреите, чиято кулминация е войната от 1948-а и създаването на сегашната държава Израел. Тогава стотици хиляди палестинци са принудени да напуснат домовете си. Тези, които остават, имат равни права с евреите, но твърдят, че често се сблъскват с дискриминация при ползването на услугите на публичната администрация, при образованието, здравната система и пр.

"Мисля, че това е расистки закон от радикалното дясно правителство, което създава радикални закони и подготвя почвата за създаването на апартейд", коментира 71-годишният доктор Басам Бишара - арабин, който живее в северен Израел. На същото мнение са и други представители на малцинството.

Центърът за правата на арабското малцинство в Израел "Адалах" нарече новият закон опит за налагане на "етническо превъзходство чрез насърчаването на расистки политики".

Новините

Най-четените