Трима лауреати ще си поделят тазгодишната Нобелова награда за икономика - Абиджит Банерджи (американец от индийски произход), Естер Дюфло (французойка) и Майкъл Кремер (американец).
Призът е за създаване на експериментален подход за борбата с бедността в бързоразвиващи се райони, съобщава Кралската шведска академия на науките.
"Лауреатите въведоха нов подход за получаване на надеждни отговори за най-добрите начини за борба с глобалната бедност", се казва в изявлението на академията, цитирано от Ройтерс.
Основният подход на икономистите към проблемът с бедността е разбиването му на по-малки въпроси, на които да се отговори. Например за подобряването на здравето на децата, икономистите разглеждат различни експериментални подходи като здравни системи, образователни методи, земеделието и достъп до кредит.
Лауреатите са развили методите си през 90-те години на миналия век с работа в Кения и Индия, а в момента експерименталните им изследвания доминират този раздел от иконимиката.
Банерджи и Дюфло са съпрузи, които работят в Масачузетския технологичен институт в САЩ, а Майкъл Кремър работи в Харвард.
Дюфло е втората жена, която печели приза за икономика. Тя също е и най-младият носител на "Нобел" от тази категория.
Наградата, която тримата икономисти ще поделят помежду си, е 9 милиона шведски крони, което е около 915 300 щатски долара.
С присъждането на Нобеловата награда за иконимика приключва ежегодната Нобелова седмица. Преди дни бяха връчени наградите за медицина, химия, физика, литература и мир.